0-5 yaş çocuk ishallerinde rotavirüs sıklığının araştırılması
Investigation of rotavirus incidence in 0-5 year old children with diarrhae
- Tez No: 91144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
7. ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları klinik ve polikliniklerine 1 Şubat 1998-31 Ocak 1999 tarihleri arasında ishal yakınması ile başvuran 240 çocuktan alınan dışkı örnekleri, LA testi, ELISA ve PAGE ile rotavirus yönünden incelendi. Çalışmaya alınan 240 örnekten 77 (%32.1)'si LA testi ile 82 (%34.2)'si ELISA ile ve 77 örnekten 17 (%23.3)'si PAGE ile rotavirus pozitif bulundu. Asemptomatik rotavirus taşıyıcılığı %4.4 oranında bulundu. Olguların yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde en yüksek oranda rotavirus pozitifliği (LA ile % 48.4, ELISA ile %50.5) 6-12 ay grubunda bulundu. Cinsiyetler arasında rotavirus pozitifliği yönünden anlamlı bir fark görülmedi. Olguların mevsim ve aylara göre dağılımı incelendiğinde en yüksek oranda pozitiflik 45kış mevsiminde (LA ile % 50.0, ELISA ile % 55.9) özellikle Ocak, Şubat aylarında (LA ile Ocak ayında % 59.3, Şubat ayında % 52, ELISA ile Ocak ayında % 59.3, Şubat ayında % 60) bulundu. LA testi ELISA ile karşılaştırıldığında özgüllüğünün % 96, duyarlılığının % 100 olduğu bulundu. Tanıda oldukça duyarlı olan ELISA ile birlikte hızlı ve kolay uygulanabilen LA testinin de kullanılabileceği kanaatine varıldı. 46
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Investigation of rotavirus incidence in 0-5 year old chidren with diarrhae Fecal specimens of 240 children who were admitted with diarhea to pediatric clinics of Gevher Nesibe Hospital of Erciyes University between 1 February 1998-31 January 1999 were investigated for rotavirus with LA test and ELISA, and 73 of them with PAGE. Of 240 fecal specimens, 77 (32. 1 %) cases with LA test, 82 (34.2 %) with ELISA, and 17 (23.3 %) cases of 73 fecal specimens with PAGE, were found rotavirus positive. Asymptomatic carrier of rotavirus was found 4.4 % 47According to age distributions the highest rotavirus positivity (with LA 48.4 %, ELISA 50.5 %) were found at 6-12 months af age. There was nosignificant difference between sex groups. According to seasonal and monthly distribution the highest rotavirus positivity were found in winter (with LA 50 %, ELISA 53.9 %), particularly in January (with LA 59.3 %, ELISA 59.3 %) and in February (with LA 52 %, ELISA 60 %). When results of LA test were compared with ELISA, sensitivity were found 96 %. LA test, which is easily and rapidly applied, can be used for diagnosis of rotavirus infection with ELISA which is quite sensitive. 48