PEG ile kaplanmış manyetik nano parçacıklara (MNP) paklitaksel yüklenmesi
Paclitaxel loading on PEG coated magnetic nano particles (MNP)
- Tez No: 911443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kanser, tümör baskılayıcıları sustururken onkogenleri aktive eden genetik bir hastalıktır. Bu genetik hatalar sonuçta kanser hastalarında ölümlerin başlıca nedenleri olan kontrolsüz hücre çoğalmasına, bölünmesine, istilasına ve metastaza yol açar. Kanser, bütün dünyadaki ölüm nedenleri arasında kalp ve damar sistemleri hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığı için araştırmaların ilgi odağıdır. Kanser tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi, kelimenin tam anlamıyla ilaç tedavisi anlamına gelmektedir ve kanserin türüne bağlı olarak tedavide ya tek bir kemoterapi ilacı ya da farklı kemoterapi ilaçlarının bir kombinasyonu kullanılmaktadır. Antikanser ilaçların büyük bir kısmının kanser hücresine karşı seçicilikleri olmadığından bu ilaçlar kanser hücreleriyle birlikte normal hücrelere de zarar vermektedir. Dolayısıyla hastaya minimum ilaç dozu uygulanması ve bu dozun maksimum kısmının kanserli bölgeye taşınması hem tedavi başarısının arttırılması hem de kemoterapiden kaynaklanan yan etkilerin minimuma indirilmesi açısından önemlidir. Bu durumun üstesinden gelmek için günümüzde ilaç hedefleme sistemleri üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır ki bu sistemlerden biri de manyetik nano parçacıklardır (MNP). İlaç hedeflemede kullanılacak olan MNP, her ne kadar toksik olmasa da vücuttaki dolaşım süresini uzatmak ve kanserli bölgeye maksimum ilaç taşınmasını sağlamak için polietilenglikol (PEG) gibi biyouyumlu bir malzeme ile kaplanması gerekmektedir. Bu tezde öncelikle 18.17 nm boyutlarında Fe3O4 sentezi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra biyouyumlu bir polimer olan PEG ile kaplanmış ve bu yapıya da bir kemoterapik ilaç olan PTX bağlanmıştır. Bütün aşamaların karakterizasyon testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a genetic disease that activates oncogenes while suppressing tumor suppressors. These genetic errors ultimately lead to uncontrolled cell proliferation, division, invasion, and metastasis, which are the main causes of death in cancer patients. Cancer ranks second among the leading causes of death worldwide, following cardiovascular diseases, making it a focus of research. One of the cancer treatment methods, chemotherapy, literally means drug therapy, and depending on the type of cancer, either a single chemotherapy drug or a combination of different chemotherapy drugs is used. Since most anticancer drugs lack selectivity towards cancer cells, they also harm normal cells along with cancer cells. Therefore, applying the minimum drug dose to the patient and ensuring that the maximum portion of this dose is delivered to the cancerous area is important for increasing treatment success and minimizing side effects caused by chemotherapy. To overcome this issue, research has intensified on drug targeting systems, one of which is magnetic nanoparticles (MNPs). Although MNPs are not toxic, they need to be coated with a biocompatible material, such as polyethylene glycol (PEG), to prolong circulation time in the body and ensure maximum drug delivery to the cancerous area. In this thesis, Fe3O4 synthesis was initially performed at a size of 18.17 nm. It was then coated with the biocompatible polymer PEG, and a chemotherapeutic drug, PTX, was attached to this structure. Characterization tests for all stages were conducted.