Sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında diyalizat kültür yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of microbiological culture methods in dialysis fluid of patients with continuous ambulatory peritoneal dialysis
- Tez No: 91147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SÜMERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Nefroloji, Microbiology, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi Hastalarında Diyalizat Kültür Yöntemlerinin Değerlendirilmesi Kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için diyaliz tedavisinde önemli ve kabul edilebilir bir tedavi seçeneği olan Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi (SAPD) hastalarının sıklıkla mikrobiyal invazyona maruz kaldıkları bilinmektedir. Bu nedenle peritonitin hızlı mikrobiyolojik tanısı önemli olup olguların büyük çoğunluğunda etken bakterilerdir. Çalışmaya SAPD programında olan hastalar kabul edildi ve tamamı erişkindi. SAPD peritonitinde mikrobiyolojik tanı için üç ayrı kültür yöntemi değerlendirildi. Kültürlerde Konvensiyonel Plak Kültürü Yöntemi (KPY), Direkt Hemokültür Yöntemi (DHY) ve Sediment Hemokültür Yöntemi (SHY) uygulandı. Peritonit ön tanısı alan 30 hastada 54 peritonit epizoduna ilişkin diyaliz sıvısının kültürleri yapıldı. Otuz hastadan alınan örneklerin bakteriyolojik kültürlerinin 43'ünde (%79,6) üreme oldu. Santrifüje edilmiş diyaliz sıvısının sedimentinden yapılan Gramla boyanan preparatlarda 43 pozitif örneğin 15'inde (%34) mikroorganizma görüldü. Örneklerin 42'sinin herbirinden bir mikroorganizma izole edildi. Ancak 31. epizodda polimikrobiyal üreme oldu ve 2 mikroorganizma üretildi. SHY yöntemi ile %93,3, DHY yöntemi ile %82,2 ve KPY yöntemi ile %68,8 oranlarında mikroorganizma izole edildi. İzole edilen mikroorganizmaların 30'u (%68,18) gram pozitif ve 12'si (%27,27) gram negatif bakteri, l'i (%2,27) maya ve l'i (%2,27) mikobakteri olarak belirlendi. Gram pozitif bakterilerden 14'ü (%31,8) S. aureus, 12'si (%27,3) S. epidermidis, 2'si (%4,5) Corynebacterium genitalium, l'i (%2,3) grup-G streptokok ve l'i (%2,3) Streptococcus sanguis olarak tiplencürildi. Gram negatif bakterilerden 2'si (%4,5) Acinetobacter baumarmii, 2'si (%4,5) Stenotrophomonas maltophilia, 2'si (%4,5) Sphingomonas paucimobüis, 2'si (%4,5) Enterobacter aerogenes, l'i (%2,3) Pseudomonas aeruginosa, l'i (%2,3) Pseudomonas putida, l'i (%2,3) Klebsiella pneumoniae ve l'i (%2,3) Shigella sonnei idi. DHY ile SHY ve KPY aralarında istatistiksel olarak arılandı fark bulunamadı (sırasıyla p>0,250, pX),109).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Microbiological Culture Methods in Dialysis Fluid of Patients with Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis Continouous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) is an important and acceptable form of dialysis treatment for patients with end stage renal disease. Patients treated with CAPD are constantly exposed to microbial invasion of the peritoneal cavity and rapid microbiological diagnosis of the peritonitis is essential. The majority of cases of peritonitis are caused by bacteria. The patients studied were those on the CAPD programme, all are adults. This study was undertaken to evaluate three culture methods for the diagnosis of bacterial peritonitis in patients on CAPD. Three methods were used in setting up the cultures, Conventional plate culture (CPC), Directly blood culture broth method (DBC) and Concentrated blood culture broth method (CBC). Dialysate effluent was examined in 54 consecutive episodes of peritonitis, affecting 30 patients. A total of 43 (79,6%) specimens from 30 patients were culture positive. Gram stained of the dialysate centrifuged sediment revealed the presence of organisms in 15 of 43 true culture positive specimens (34%). A total of 44 microorganisms were recovered from the 43 true culture positive dialysates. One organism was isolated from each of 42 dialysates, but two organism were isolated from 31. Episodes. DBC, CBC and CPC method detected 82,2%, 93,3% and 68,8% detected of the positive cultures. The distribution of isolates was as follows: Gram positive bacteria 30 (68,18%), Gram negative bacteria 12 (27,27%), fungi 1 (2,27%) and Mycobacteria 1 (2,27%). The distribution of Gram positive bacteria were as follows: S. aureus 14 (31,8%), S. epidermidis 12 (27,3%), Corynebacterium genitalium 2 (4,5% ), Group-G streptococcus 1 (2,3%), Streptococcus sanguis 1 (2,3%). The distribution of Gram negative bacteria were as follows: Acinetobacter baumannii 2 (4,5%), Stenotrophomonas maltophilia 2 (4,5%), Sphingomonas paucimobilis 2 (4,5%), Enterobacter aerogenes 2 (4,5%), Pseudomonas aeruginosa 1 (2,3%), Pseudomonas putidaX (2,3%), Klebsiella pneumoniae 1 (2,3%), Shigella sonnei 1 (2,3%). Statistically, among DBC method and CBC method with CPC method were no significant difference (respectively p>0,250, p>0,109).