Yenidoğan döneminde ebeveynlerin kendine güven durumları ile etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of parents' self-confidence and affecting factors during the newborn period
- Tez No: 911470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma, aile sağlığı merkezlerine başvuran ebeveynlerin yenidoğan döneminde bebek bakımı ve ebeveynliğe ilişkin kendine güven durumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel ve ilişkisel bu araştırma 215 ebeveyn katılımı ile gerçekleştirildi. Tabakalı örnekleme yöntemi kullanılan çalışmada araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan 'Ebeveyn Bilgi Formu', 'Yenidoğan Bilgi Formu' ve 'Karitane Ebeveyn Kendine Güven Ölçeği' nden yararlanılmıştır. Veriler 1 Ocak- 1 Haziran tarihleri arasında Karabük ili Safranbolu ilçesinde bulunan 10 Aile sağlığı merkezine kayıtlı yenidoğan bebeği olan ebeveynlerden toplanmıştır. Çalışmada kullanılan Karitane Ebeveyn Kendine Güven ölçeği (Karitane Parenting Confidence Scale) Crncec vd., (2008) tarafından geliştirilmiştir. Yılmaz vd., (2021) tarafından Türkçe' ye çevrilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the self-confidence status of parents applying to family health centers regarding infant care and parenting in the newborn period and the factors affecting it. This cross-sectional and correlational study was conducted with the participation of 215 parents. A stratified sampling method was used, and the 'Parent Information Form,' 'Birth and Newborn Information Form,' and 'Karitane Parental Self-Confidence Scale' prepared by the researchers were utilized in the study. Data were collected from parents with newborn babies registered in 10 family health centers in the Safranbolu district of Karabük province between January 1 and June 1. The Karitane Parental Self-Confidence Scale (KPSCS) used in the study was developed by Crncec vd., (2008). It was translated into Turkish by Yılmaz vd., (2021). Independent groups t-test one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were applied to analyze the data. The study's results were evaluated at a 95% confidence interval, and p0.05). The evaluation made according to occupational groups showed that parents with low educational levels had higher parental self-confidence. It was determined that parents who received prior information about infant care had higher parental self-confidence than parents who did not.