Kumar oynayan bireylerde; aleksitimi narsisizm ve saldırganlık düzeylerinin kumar oynama bozukluğu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of alexithymia narcissism and aggression levels in gambling individuals in terms of gambling disorder
- Tez No: 911495
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmada kumar oynayan bireylerde aleksitimi, narsisizm ve saldırganlık düzeylerinin arasındaki ilişkinin, kumar oynama bozukluğu (KOB) açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı olarak planlanıp yapılan çalışmada, araştırmanın evrenini 2023 yılı haziran ve ağustos ayları arasında İzmir ilinde bulunan ganyan ve iddia bayi sayılarının en yüksek olduğu iki ilçe olan Buca ve Konak ilçelerinde bulunan kumar oynayan 390 bireyler oluşturmaktadır. Veri toplamak için Sosyodemografik Form, South Oaks Kumar Tarama Testi (SOKTT), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Patolojik Narsisizm Envanteri (PNE) ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların patolojik kumarbazlık durumlarına göre %33.8'inin patolojik kumarbaz ve %66.2'sinin ise olmadığı bulunmuştur. Kumar testi puanlarını açıklamak için kurduğumuz model istatistiksel olarak anlamlıdır (F=67.192: p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between alexithymia, narcissism and aggression levels in gambling individuals in terms of gambling disorder (GD). Method: In this descriptive study, the population of the study consisted of 390 gambling individuals in Buca and Konak districts, which are the two districts with the highest number of ganyan and betting dealers in Izmir province between June and August 2023. Sociodemographic Form, South Oaks Gambling Screening Test (SOGST), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Pathological Narcissism Inventory (PNE) and Buss-Perry Aggression Scale (BPAS) were used to collect data. The data obtained in the study were analysed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 software. Results: According to the possible pathological gambler status of the participants, it was found that 33.8% were possible pathological gamblers and 66.2% were not. According to the results of the linear regression analysis we conducted to explain the gambling test scores, the model we established was statistically significant (F=67.192: p0.05).