Osteoporoz tanı ve tedavi ünitesine başvuran hastaların demografik bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 91151
  2. Yazar: DAVUT CELALİ ASBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ESKİYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda tip II diabetli hastalarda diabetin kontrol durumu ve komplikasyon durumu ile serum laktik asid düzeyi arasındaki bağlantıyı incelemeyi amaçladık. Bu amaçla biguanid kullanmayan 50 adet tip II diabetli hasta aldık. Kontrol grubu olarak laktik asidoza yol açacak herhangi bir bozukluğu olmayan 15 adet sağlıklı şahıs aldık. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, diabet süresi, vücut kitle oranı, serum laktik asid düzeyi, açlık kan şekeri, HbAlc düzeyi, retinopati, nöropati üre, kreatinin ve albüminüri parametreleri kullanıldı. Bu çalışma sonucunda diabetik hastalarda normal insanlara göre kan laktik asid seviyelerinin daha yüksek olduğunu ve diabetik hastalarda mikrovasküler komplikasyonu olanlarla olmayanlar arasında kan laktik asid düzeyi açısından fark olmadığını bulduk. Diabetik hastalarda kan laktik asid düzeyinin daha fazla olmasını azalmış pirüvat kinaz aktivitesi, azalmış eritrosit 2-3-difosfogliserat düzeyi ve artmış kan vizkozitesine bağlayabiliriz. Mikrovasküler komplikasyonları olan diabetik hastalarda kan laktik asid düzeyinin olmayanlara göre fazla olmaması komplikasyonlara bağlı doku iskemisinin laktik asid düzeyini arttıracak seviyede olmadığını ve laktik asidoz gelişiminde rol oynamadığını gösteriyor olabilir. Diabetin kontrol durumu ile laktik asidoz arasında ilişki bulunamamıştır 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we aimed to investigate serum lactic acid level relation between well controlled diabetic patients and complicated diabetics. For that reason we studied 50 patients with type II diabetes who where not using biguanids, and for the control group we took 15 healthy people who did not have any metabolic disease which may lead to lactic acidosis. In our study we used parameters like age, sex, disease duration time, body mass index, serum lactic acid levels, blood glucose levels, HbAiC levels, and we looked for retinopathy, neuropathy, urea creatine and albuminuria. Accomplished this study, we found that blood lactic acid levels of diabetic patients were higher than those of healthy people and there were no difference between diabetic patients who had microvascular complications and who had not (in terms of lactic acid level) The reason of high blood lactic acid levels in diabetic patients could be explained by low levels of pyruvate kinase activity, reduction of 2-3- diphosphoglycerate levels in red blood cells and by high blood viscosity. Blood lactic acid levels of diabetic patients with microvascular complications were not higher than those of well controlled patients due to the reason that ischemia of complicated tissues was not severe enough to cause lactic acid levels to rise nor affects lactic acidosis. No relationships were found between well controlled and complicated diabetics in term of lactic acid levels. 47