Postmenopozal kadınlarda frax skoru kullanılarak major osteoporotik ile kalça kırık riski değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Evaluation of the risk of major osteoporotic and hip fractures and examination of associated factors using frax score in postmenopausal women
- Tez No: 911552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RAŞİT AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Osteoporoz, kemik dansitesindeki kayıp ve dokusundaki mikromimari yapıda bozulma sebebiyle kemik kırılganlığının artması ile tanımlanan bir hastalıktır. Bu araştırma ile amacımız hastanemize başvuran postmenopozal kadınlardan kemik dansitometrisi ölçülen hastalarda anket yapılarak osteoporoz açısından ilişkili faktörlerle major osteoporotik ve kalça kırık riskinin arasındaki bağlantının saptanmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma kohort tipte retrospektif bir çalışmadır. Veriler; sosyodemografik veriler, osteoporoz risk faktörleri ve FRAX skorunda yer alan parametrelerden oluşturulan anket formu kullanılarak elde edilmiştir. BULGULAR: Femur boynu t skoru ortalaması – 0,25; FRAX skorundan alınan verilerle 10 yıllık kalça kırık riski ve major osteoporotik kırık riski ortalamaları ise sırasıyla; 2,17±4,74 ve 11,36±8,15 olduğu görüldü. Yaş ile femur boynu t skoru arasında negatif yönde ve zayıf düzeyde anlamlılık saptanmıştır. Beden kitle indeksi ile femur boynu t skoru arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlılık saptanmıştır. Asetilsalisilik asit (ASA) ve mide koruyucularının kullanım süresi ve sıklığının risk oluşturduğu, düşük eğitim düzeyinde ise riskin arttığı görüldü. SONUÇ: Risk faktörlerinin bazılarının osteoporoz ile arasında önemli bir bağlantı bulunmaktadır. Özellikle ASA ve mide koruyucularının risk grubundaki hastalarda kullanılmasında bu etkilerin göz önünde bulundurulması, bu risk grubundaki hastalara osteoporoz yönünden eğitimlerin verilmesi önem arz etmektedir. Bu ve buna benzer hastalıklarda birinci basamakta koruyucu hekimliğin aktif olarak işletilmesinin ülkelere doğacak gereksiz sağlık harcamalarının önüne geçeceğini ve daha sağlıklı bir yaşam sunmasına vesile olacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Osteoporosis is a disease defined by increased bone fragility due to loss of bone density and deterioration of the microarchitecture structure in its tissue. Our aim with this research is to determine the link between osteoporosis-related factors and the risk of major osteoporotic and hip fractures by conducting a survey in patients whose bone densitometry was measured from postmenopausal women admitted to our hospital. MATERIALS AND METHODS: This research is a cohort retrospective study. The data were obtained using sociodemographic data, osteoporosis risk factors and a questionnaire form created from the parameters included in the FRAX score. RESULTS: The average femoral neck t score was -0,25; the 10-year risk of hip fracture and major osteoporotic fracture were found to be 2,17±4,74 and 11,36±8,15 respectively, using the data obtained from the FRAX score. A negative and weak significance level was found between age and the femoral neck t score. A positive and weak significance level was found between the body mass index and t score of the femoral neck. It was found that the duration and frequency of use of acetylsalicylic acid (ASA) and stomach protectors posed a risk, while the risk increased at a low level of education. CONCLUSION: There is an important link between some of the risk factors and osteoporosis. In particular, it is important to take into account these effects when using ASA and stomach protectors in patients at risk, and to provide training in terms of osteoporosis to patients in this risk group. We believe that the active operation of preventive medicine in primary care for these and similar diseases will prevent unnecessary health expenditures that will arise in countries and will be instrumental in providing a healthier life.