Fungal gümüş nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Microbial synthesis of silver nanoparticles and determination of their antimicrobial properties
- Tez No: 911551
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
gümüş AgNP'ler biyolojik yöntemle, kolay, düşük maliyetli ve çevre dostu bir şekilde elde edilmiştir. Cladosporium cladosporioides'in AgNP'ler filtrat, üretimi amacıyla kullanılmıştır. Öncelikle fungal filtrat elde edilerek nanopartikül üretiminde kullanılmıştır. Nanopartikül üretiminin ilk göstergesi, metalik nanopartiküllerin yüzey plazmon rezonansına bağlı olarak meydana gelen renk değişimi ve karakteristik absorpsiyon bandıdır. Daha sonra, nanopartiküllerin karakterizasyonu yapılmış ve antimikrobiyal özellikleri test edilmiştir. Antimikrobiyal etkileri bulunan gümüş nanopartiküllerinin Cladosporium cladosporioides kullanılarak biyosentezi, SEM (taramalı elektron mikroskopisi) ve EDAX (enerji dağınımlı X-ışınları spektroskopisi) gibi analitik yöntemlerle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AgNPs were obtained through a biological method that is easy, low-cost, and environmentally friendly. The filtrates and extracts of Cladosporium cladosporioides were used for the production of silver nanoparticles. Initially, fungal filtrates and extracts were obtained and utilized in nanoparticle production. The first indication of nanoparticle production was the color change resulting from the surface plasmon resonance of the metallic nanoparticles and the characteristic absorption band. Subsequently, the characterization of the nanoparticles was performed, and their antimicrobial properties were tested. The biosynthesis of silver nanoparticles with antimicrobial effects using Cladosporium cladosporioides was characterized by analytical methods such as SEM (Scanning Electron Microscopy) and EDAX (Energy Dispersive X-ray Spectroscopy).