Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin liderlik yönelimleri ile kariyer planlama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the leadership orientations and career planning levels of students of the faculty of sports sciences
- Tez No: 911562
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin liderlik yönelimleri ile kariyer planlama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: İlişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Spor bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 102 kadın 203 erkek olmak üzere toplam 305 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu, liderlik yönelimlerini belirlemek için Dursun, Günay & Yenel (2019) tarafından geliştirilen“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”, kariyer planlama düzeylerini belirlemek için, Yavuz Eroğlu & Eroğlu (2020) tarafından geliştirilen,“Spor Bilimlerinde Öğrenim Gören Öğrencilerin Kariyer Planlama Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the relationship between leadership orientations and career planning levels of Faculty of Sports Sciences students. Method: The population of this research, using the relational screening model, consists of a total of 305 undergraduate students, 102 female and 203 male, studying at Atatürk University Faculty of Sports Sciences. Personal information form to determine the demographic characteristics of the participants,“Multifaceted Leadership Orientations Scale”developed by Dursun, Günay & Yenel (2019) to determine their leadership orientations,“In Sports Sciences”developed by Yavuz Eroğlu & Eroğlu (2020) to determine their career planning levels.“Career Planning Scale of Student Students”was used.