Söz Derleme Dergisi 'Folklor Sözleri' adlı eserin söz varlığı
Vocabulary of the work called Söz Derleme Dergisi 'Folklor Sözleri'
- Tez No: 911563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye Türkçesinin önemli ağız sözlüklerinden, altı ciltten oluşan Türkiye'de Halk Ağzından Söz Derleme Dergisi'nin son cildi olan“Folklor Sözleri”adlı eser bu çalışmada incelenmiştir.“Folklor Sözleri”hem dil bilimi hem de halk bilimi açısından değerlendirildiğinde içerisinde önemli veriler barındırmaktadır. Dolayısıyla ağız çalışmalarında kullanılması gereken önemli bir kaynaktır. Türkiye Türkçesi ağızlarının en önemli sözlüğü olan Türkiye'de Halk Ağzından Derleme Sözlüğü hazırlanırken“Folklor Sözleri”nden faydalanılmış fakat önemli verilerin hepsi alınmamıştır. Bu çalışma da bu verileri ortaya koyarak Derleme Sözlüğü'ne katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın“ 'Folklor Sözleri' Adlı Eserin Derleme Sözlüğü ile Karşılaştırılması”adlı birinci bölümünde iki eserin karşılaştırılması yapılmıştır.“Folklor Sözleri”adlı eserin söz varlığını detaylı bir şekilde ortaya koymak amacıyla ikinci bölümde eserin tematik dizini hazırlanmıştır. Karşılaştırma yapılırken kelimelerin Derleme Sözlüğü'nde olup olmama durumları incelenmiş, Derleme Sözlüğü'nde olan kelimelerin de varyant, tanım ve derleme yeri eksiklik ve farklılıkları tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümü ise“Bulgular”dan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The six-volume“Derleme Sözlüğü,”one of the most significant dialect dictionaries of the Turkish language, includes the work“Folklor Sözleri,”which was the sixth volume of the Söz Derleme Dergisi.“Folklor Sözleri”holds great importance both from the perspective of linguistics and folklore studies. Hence, it is essential for use in dialect studies. The“Derleme Sözlüğü,”the comprehensive dictionary of Turkish dialects, has been significantly informed by“Folklor Sözleri.”However, crucial data was not fully utilized. This study aims to bring these data to light and contribute to the“Derleme Sözlüğü. ”The first part of this study, titled“The Comparison of 'Folklor Sözleri' and 'Derleme Sözlüğü',”compares these two works. The second part details the lexicon of“Folklor Sözleri”with the aim of providing an in-depth exploration. Words present in“Folklor Sözleri”were compared and analyzed to understand their presence in the“Derleme Sözlüğü.”Additionally, variations, definitions, and new deficiencies and distinctions of words found in“Derleme Sözlüğü”were identified. The last part of the study consists of“findings”.