Mardin/derik orjinli Ecballium elaterium özünün antimikrobiyal ve antioksidan etkilerinin ve fenolik içeriğinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antioxidant effects and phenolic content of Ecballium elaterium extract from Mardin/Derik
- Tez No: 911568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler genellikle bakterilerin direnç kazanmasına sebep olmuştur. Bunun sonucunda bu tür hastalıkların tedavileri imkânsız olmaya başlamaktadır. Bundan dolayı bilim insanları tıbbi bitkileri antimikrobiyal ajanların hastalık tedavisinde zengin bir kaynak olarak gösterilmektedir. Birçok bitki, içerdikleri sekonder metabolitler ile antimikrobiyal özelliğe sahip olduğu için alternatif tıpta kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda gıda, ilaç ve kozmetikler sanayinde doğal kaynak olarak tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine yoğunlaşılmıştır. Fitokimkayasallar antimikrobiyal, antiviral, antioksidan ve antikanser gibi birçok biyolojik aktivite göstermektedir. Bu çalışmada, Mardin/ Derik orjinli Ecballium elaterium bitki özünün gram negatif bakteriler (Escherichia coli, Salmonella parathypi, Salmonella Poona ve Campliobacter jejuni), gram pozitif (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis) patojen mikroorganizmalar ve laktik asit bakterileri (Lactobacillus reuteri ve Lactobacillus plantarum) üzerinde antimikrobiyal aktivitesi, minimum inhibisyon konsantrasyonu (MIC) ve antioksidan kapasite seviyeleri belirlenmiştir. 1:1 v/v metanol kloroform karışımı öğütülmüş bitki örneğine 1/5 oranında uygulanmış ve daha sonra üç gün boyunca desikatörde saklanmıştır. 35 °C'de buharlaştırmanın ardından elde edilen ekstraktı hazırlamak için 10 ppm damıtılmış su kullanılmıştır. Hazırlanan örnekler 1/5 agar kuyucuk difüzyon testi MIC testi, DPPH yöntemi, FRAP yöntemi ile demir iyonlarını şelatlama aktivitesi tayini yöntemlerinde kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Agar kuyu testinde Ecballium elaterium ekstraktının en çok Salmonella parathypi A'de antimikrobiyal etki göstermiştir (23 mm zon çapı). Daha sonra ikinci en etkili olduğu bakteri MRSA (12 mm zon çapı) olmuştur. Ayrıca, E. coli k-2 (11 mm zon çapı), E.coli RSSK (10 mm zon çapı), S. aureus ve Salmonella poona (9 mm zon çapı), B. Sublitus (6 mm zon çapı) ve Lactobacillus plantarum (4 mm zon çapı) üzerine antimikrobiyal etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak Campliobacter jejuni ve Lactobacillus reuteri bakterilerine karşı antimikrobiyal etki göstermemiştir. İlaveten, yapılan antioksidan kapasite testleri ile ekstraktın standartlara kıyasla oldukça güçlü antioksidatif etki gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, zengin antimikrobiyal ve antioksidatif özellikleri tespit edilen E. elaterium ekstraktının, mevcut gram pozitif ve nagatif bakterilere karşı antimikrobiyal etki gösterdiği tespit edildi. Sonuç olarak mevcut bitkinin potansiyelinin daha fazla keşfedilmesi için birçok in vitro / in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, antibiotics, which are used unconsciously in the treatment of many diseases, have often caused bacteria to gain resistance. As a result, the treatment of such diseases is becoming impossible. Therefore, scientists have shown that medicinal plants are a rich source of antimicrobial agents in disease treatment. Many plants have started to be used in alternative medicine because they have antimicrobial properties with the secondary metabolites they contain. In recent years, the food, pharmaceutical and cosmetics industries have focused on medicinal and aromatic plants as natural resources. Phytochemicals show many biological activities such as antimicrobial, antiviral, antioxidant and anticancer. In this study, Ecballium elaterium plant extract from Mardin/Derik was tested against gram negative bacteria (Escherichia coli, Salmonella parathypi, Salmonella Poona and Campliobacter jejuni), gram positive bacteria (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis) pathogenic microorganisms and lactic acid bacteria (Lactobacillus reuteri and Lactobacillus plantarum), minimum inhibition concentration (MIC) and antioxidant capacity levels were determined. 1:1 v/v mixture of methanol and chloroform was applied 1/5 to the ground plant sample and then stored in a desiccator for three days. After evaporation at 35 °C, 10 ppm distilled water was used to prepare the extract. The prepared samples were used in 1/5 agar well diffusion test, MIC test, DPPH method, FRAP method and determination of iron ion chelating activity. According to the results obtained, Ecballium elaterium extract showed the highest antimicrobial effect on Salmonella parathypi A in agar well test (23 mm zone diameter). The second most effective bacterium was MRSA (12 mm zone diameter). It also showed antimicrobial effect on E. coli k-2 (11 mm zone diameter), E. coli RSSK (10 mm zone diameter), Staph aureus and Salmonella poona (9 mm zone diameter), Bacillus sublitus (6 mm zone diameter) and Lactobacillus plantarum (4 mm zone diameter). However, it did not show antimicrobial effect against Campliobacter jejuni and Lactobacillus reuteri bacteria. In addition, antioxidant capacity tests showed that the extract showed a very strong antioxidative effect compared to the standards. As a result of the research, it was determined that E. elaterium extract, which was found to have rich antimicrobial and antioxidative properties, showed antimicrobial effect against existing gram positive and nagative bacteria. In conclusion, many in vitro/in vivo studies are needed to further explore the potential of the plant.