Bulanıklık, kontrast ve parlaklığın görsel dikkat üzerindeki etkilerinin çoklu nesne izleme yöntemi ile değerlendirilmesi ve modellenmesi
Evaluation and modeling of the effects of blurder, contrast and brightness on visual attention by multiple object tracking method
- Tez No: 911569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAĞIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Psikoloji, Industrial and Industrial Engineering, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bulanıklık, kontrast ve parlaklık gibi görsel manipülasyonlar, görme keskinliğini etkileyerek, insan algısını değiştirebilir. Görme keskinliğindeki bu tür azalmaların, doğru ve hassas eylemlerin yönlendirilmesinde kritik olan görsel algının önemini dikkate alırsak, uçan topları yakalamak veya bir bilgisayar ekranında hareketli nesneleri izlemek gibi dinamik nesneleri takip etme yeteneğimizi de etkilemesi beklenir. Gerçek dünya senaryolarında, nesnelerin yüzey özellikleri bazen hareket ettikçe değişir, bu da nesne sürekliliğini bozar. Bu çalışma, görsel sistemimizin, bulanıklık, parlaklık ve kontrast gibi dinamik değişikliklere nasıl uyum sağladığına dair varsayımlar yapmayı hedeflemektedir. Günümüzde, birçok işlem bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştirilmekte olup, bunun sonucunda, önemli maddi ve sağlık riskleri ortaya çıkabilir. Bu riskleri önlemek, daha güvenli çalışma ortamları oluşturmak için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, ekran üzerindeki görsel dikkati olumlu etkileyen faktörlere odaklanmayı ve olumsuz etkileri önlemek için alınabilecek önlemler önermeyi hedeflemektedir. Ayrıca, bu faktörlerle ilgili sağlık ve güvenlik endişelerini ele almak ve bu konularda gereken eylemleri tartışmak da çalışmanın amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Visual manipulations such as blur, contrast, and brightness can affect human perception by altering visual acuity. Given the importance of precise visual perception in guiding accurate actions, such decreases in visual acuity are expected to affect our ability to track dynamic objects, such as catching flying balls or monitoring moving objects on a computer screen. In real-world scenarios, the surface features of objects sometimes change as they move, disrupting object continuity. This study aims to make assumptions about how our visual system adapitates to dynamic changes involving blur, brightness, and contrast. In today's world, many processes are performed via computers, which can potentially lead to significant financial and health risks. Preventing these risks is vital for creating safer work environments. This study aims to focus on the factors that positively affect visual attention on the screen and to suggest precautions that can be taken to prevent negative effects. Additionally, it aims to discuss the necessary actions to address health and safety concerns related to these factors.