Piksel tabanlı ve nesne tabanlı görüntü sınıflandırma yöntemlerinin performanslarının incelenmesi
Investigating the performance of pixel-based and object-basedimage classification methods
  1. Tez No: 911593
  2. Yazar: AHMED ISAM HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TUNÇ GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, SENTINEL-2 ve LANDSAT-9 kullanılarak büyük ölçekli uzaktan algılanan veri kümeleri beş denetimli algoritma, Support Vector Machine (SVM), Maximum Likelihood Classification (MLC), Minimum Distance Classification (MDC), Artificial Neural Net Classification ( ANN) ve eCognition - Support Vector Machine (ECO-SVM) ile sınıflandırılmış ve performansları incelenmiştir. Genel doğruluk oranları, örnek boyutları 200 ile 403 arasında değişmiştir. Çalışmada, büyük eğitim setlerinin küçük eğitim setlerine kıyasla daha yüksek doğruluk oranı verdiği görülmüştür. Hem SENTINEL-2 hem de LANDSAT-9 verilerinde, büyük eğitim setleri kullanıldığında daha yüksek doğruluk oranları elde edilmiştir. Doğruluk oranı, aynı sınıflandırıcı ve eğitim örneği miktarı kullanılsa bile farklı eğitim örnekleri ile yapılan sınıflandırmalar arasında değişiklik göstermiştir. Bu nedenle, eğitim setinin boyutuna bağlı olarak bazı algoritmalar diğerlerinden daha fazla doğruluk sunabilir. Çalışmanın sonuçlarına göre, nesne tabanlı sınıflandırmalarin sonucları, piksel tabanlı sınıflandırmadan daha yüksek doğruluk oranları sunmuştur. SVM, hem SENTINEL-2 hem de LANDSAT-9 verilerinde en yüksek doğruluk oranını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, large-scale remotely sensed datasets namely SENTINEL-2 and LANDSAT- 9 were classified by five supervised algorithms, Support Vector Machine (SVM), Maximum Likelihood Classification (MLC), Minimum Distance Classification (MDC), Artificial Neural Net Classification ( ANN) and eCognition - Support Vector Machine (ECO-SVM) depending on the amount of training samples. The overall accuracy ranged from 200 to 403 sample sizes. In the study, it was observed that large training sets gave higher accuracy rates compared to small training sets. For both SENTINEL-2 and LANDSAT-9 data, higher accuracy rates were obtained when using large training sets. Accuracy varied between classifications with different training samples, even when using the same classifier and training sample size.Therefore, depending on the size of the training set, some algorithms may be more accurate than others.According to the results of the study, Results of object-based classifications have provided higher accuracy rates than pixel-based classification. SVM provided the highest accuracy in both SENTINEL-2 and LANDSAT-9 data. In SENTINEL-2, the pixel-based classification algorithm ANN gave the second highest result, while in LANDSAT-9, the pixel-based SVM gave the second highest result. In general, higher accuracy rates were obtained when using larger sample sizes.