Nano PVDF matrisli – piezo seramik kompozitlerin ivme – titreşim sensörü olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi ve üretimi
Investigation and production of usability of nano PVDF matrix – piezo ceramic composites as acceleration – vibration sensors
  1. Tez No: 911621
  2. Yazar: AHMET BUĞRA BAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAŞİT SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın ana amacı, PVDF'in piezoelektrik özelliklerini geliştirmek için farklı seramik katkı maddelerinin, sıcaklığın ve konsantrasyonun etkilerini incelemek ve yüksek β-fazı içeriğine sahip piezo kompozitler üretmektir. Stronsiyum titanat (SrTiO₃) ve nikel ferrit (NiFe₂O₄) katkılı PVDF kompozitleri, çeşitli konsantrasyon ve sıcaklık parametreleri kullanılarak üretilmiştir. Deneysel çalışmalar kapsamında PVDF-DMF konsantrasyonları 1:10, 1:25 ve 1:50 oranlarında belirlenmiş ve DMF'in saf su ile arındırılması sırasında 0°C, 25°C ve 50°C sıcaklıkları kullanılmıştır. Katkı maddeleri her bir numuneye PVDF'e göre ağırlıkça %20, %40 ve %60 oranlarında eklenmiştir. Elde edilen numuneler Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, düşük sıcaklık ve yüksek PVDF konsantrasyonlarının β-fazı içeriğini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Özellikle, 0°C'de üretilen numunelerde α-fazı pikleri gözlemlenmemiştir. %20 Nikel ferrit katkısının, β-fazı oluşumunu teşvik ettiği ve piezoelektrik özellikleri iyileştirdiği tespit edilmiştir. Stronsiyum titanat katkısının β-fazı içeriği üzerinde net bir bulgu görülmemiştir. Çalışmanın sonucunda, yüksek β-fazı içeriğine sahip PVDF kompozitlerinin sensör uygulamaları için uygun bir temel oluşturduğu belirlenmiştir. Bu tez, PVDF tabanlı piezoelektrik malzemelerin üretiminde en uygun parametrelerin belirlenmesine yönelik bulgular sunmaktadır
Özet (Çeviri)
The main objective is to explore how different ceramic additives, temperature, and concentration affect PVDF's piezoelectric properties and to produce piezo composites with high β-phase content. PVDF composites with strontium titanate (SrTiO₃) and nickel ferrite (NiFe₂O₄) additives were produced using various concentration and temperature parameters. During the experiments, PVDF-DMF concentrations were set at 1:10, 1:25, and 1:50 ratios, and temperatures of 0°C, 25°C, and 50°C were used while removing DMF with pure water. Additives were incorporated into each sample at 20%, 40%, and 60% by weight relative to PVDF. The samples were characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscopy (SEM). Results indicated that low temperatures and high PVDF concentrations significantly enhanced β-phase content, with no α-phase peaks detected in samples produced at 0°C. A 20% nickel ferrite additive was found to promote β-phase formation and enhance piezoelectric properties, while no significant effect of strontium titanate on β-phase content was observed. The study concludes that PVDF composites with high β-phase content are a suitable foundation for sensor applications and provides insights for determining optimal parameters in producing PVDF-based piezoelectric materials.)