Deneysel fibromiyalji modeli oluşturulan sıçanlarda yüzme antrenmanınınkas dokusunda oksidatif stres ve antioksidan savunma belirteçleri üzerine etkisi
Effect of swimming training on oxidative stress and antioxidant defense markers in muscle tissue in rats with experimental fibromyalgia model
- Tez No: 911641
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fibromiyalji (FM), genel kas-iskelet sistemi ağrısı ve palpasyonda özgün hassas noktalarla karakterize, sıklıkla uyku bozuklukları, yorgunluk, somatik ve kognitif semptomlarla ilişkili, karmaşık, çok faktörlü kronik bir ağrı sendromudur. Fibromiyaljinin etyopatogenezi hala bilinmediği gibi etkili bir tedavisi de yoktur. Yakın zamandaki çalışmalar, bu hastalıkta bağışıklık sisteminin ve özellikle inflamatuar sitokinlerin rolünü vurgulamaktadır. Fibromiyalji hastalarında interlökin (IL)-1, IL-6 ve IL-8 seviyelerinde değişiklik olduğu gösterilmiştir. Fibromiyaljili hastalarda gözlemlenen ağrı, yorgunluk ve uyku kaybı gibi klinik bulguların proinflamatuar ve antiinflamatuar sitokinlerdeki dengesizlikten olabileceği öne sürülmüştür. İnflamasyon, oksidatif stresle bağlantılıdır. İnflamatuar hastalıklarda mitokondriyal fonksiyon bozukluğu, ROS'un artmasına neden olur. Aerobik egzersizin ise ROS'un önemli ölçüde azaltılmasında etkili olduğu gösterilmiştir. Bu bağlantılardan yola çıkarak bu çalışmanın amacı aerobik egzersizlerden biri olan yüzme antrenmanının, kas dokusunda oksidatif stres ve antioksidan savunma belirteçleri üzerine etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada 28 adet dişi Wistar sıçan rastgele; Kontrol (n=6), Rezerpin (n=6), Egzersiz (n=8) ve Rezerpin+Egzersiz (n=8) gruplarına ayrıldı. Rezerpin gruplarına 1 mg/kg/gün rezerpin cilt altına 3 gün uygulandı. Egzersiz grubundaki sıçanlara 21 gün boyunca haftada 5 gün, günde 1 saat yüzme egzersizi uygulandı. Rezerpin+Egzersiz grubuna ise rezerpinle eş zamanlı olarak ilk günden itibaren 21 gün boyunca yüzme egzersizi uygulandı. Son egzersiz uygulamasından 24 saat sonra sıçanlar ketamin/ ksilazin anestezisi altında kardiyak kan alımını takiben sakrifiye edildi ve kas dokuları alındı. Alınan örneklerde serumda serotonin ile tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), kas dokusunda ise malondialtehit (MDA), protein karbonil seviyeleri, süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon (GSH), total antioksidan kapasite düzeyleri de ELİSA yöntemiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia (FM) is a complex, multifactorial chronic pain syndrome characterized by general musculoskeletal pain and tender points specific to palpation, often associated with sleep disturbances, fatigue, and somatic and cognitive symptoms. The etiopathogenesis of fibromyalgia is still unknown and there is no effective treatment. Recent studies highlight the role of the immune system, and specifically inflammatory cytokines, in this disease. It has been shown that there are changes in interleukin (IL)-1, IL-6 and IL-8 levels in fibromyalgia patients. It has been suggested that clinical findings such as pain, fatigue and sleep loss observed in patients with fibromyalgia may be due to an imbalance in proinflammatory and anti-inflammatory cytokines. Inflammation and oxidative stress are linked. Mitochondrial dysfunction in inflammatory diseases causes an increase in ROS. Aerobic exercise has been shown to be effective in reducing ROS significantly. Based on these connections, the aim of this study is to reveal the effect of swimming training, one of the aerobic exercises, on oxidative stress and antioxidant defense markers in muscle tissue. In the study, 28 female Wistar rats were randomly divided into Control (n=6), Reserpine (n=6), Exercise (n=8) and Reserpine+Exercise (n=8) groups. 1 mg/kg/day reserpine was administered subcutaneously to the reserpine groups for 3 days. Rats in the exercise group underwent swimming exercise for 1 hour per day, 5 days a week for 21 days. The Reserpine+Exercise group received swimming exercise simultaneously with reserpine for 21 days from the first day. 24 hours after the last exercise application, rats were sacrificed following cardiac blood collection under ketamine/xylazine anesthesia, and muscle tissues were collected. Serotonin and tumor necrosis factor alpha (TNF-α) in the serum, malondialdehyde (MDA) and protein carbonyl levels as oxidative stress markers in the muscle tissue were analyzed by ELISA method, and antioxidant defense parameters such as superoxide dismutase (SOD), glutathione (GSH), and total antioxidant capacity levels were also analyzed by ELISA method.