Hipofiz cerrahisinden sonraki erken dönemde hipotalamo-pitüiter-adrenal aksın değerlendirilmesinde 1(mikrogram) ve 250(mikrogram) ACTH testi ile insülin tolerans testinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 91165
  2. Yazar: HATİCE SEBİLA DÖKMETAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Kısa ACTH stimülasyon testi HPA aksın değerlendirilmesinde sık kullanılan, uygulaması kolay ve güvenilir bir testtir. Fakat hipofiz cerrahisinden hemen sonra kullanılması tartışmalıdır. İnsülin tolerans testi HPA aksın değerlendirilmesinde kullanılan ve“gold standart”olarak kabul edilen bir test olmasına karşılık, bazı ciddi yan etkilerinin varlığı yanında hipofiz cerrahisinden sonraki erken dönemde yapılması da hastalara rahatsızlık verebilmektedir. Bu çalışmada, hipofiz cerrahisinden sonra fizyolojik dozda (l^g) ACTH stimülasyon testinin HPA aksın değerlendirilmesindeki önemini araştırmayı amaçladık. Tümör nedeniyle hipofiz cerrahisi geçiren ortalama yaşı 50.95 ± 2.81 yıl olan 20 (8 kadın, 12 erkek) hasta operasyondan sonraki 4-11. günlerde, 3 hastaya 1. ayda ve 19 hastaya 3. ayda 1, 250 jag ACTH testi yapıldı. Erken postoperatif dönemde ortalama pik kortizol değerleri ITT, 1 ve 250|ag ACTH testinde benzer olup sırasıyla 745.06+80.69, 91 9.81 ±120.61, 993.02±1 00.43 nmol/L idi. Ortalama 0 ve 30.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Short ACTH stimulation test is an easy, reliable and extensively used test in the assessment of the HPA axis. However, its use immediately after the pituitary surgery is the matter of debate: Insulin tolerance test is the gold standard in the evaluation of HPA axis, but it is not far from side effects and may be unpleasant just after the pituitary surgery. In the present study, we aimed to investigate the value of physiologic dose (1|Kj) ACTH in the assessment of HPA axis after pituitary surgery. Eight women, 12 men (total 20 patients), mean age 50.95 ± 2.81 year, who were subjected to pituitary tumor surgery were included in the study and ITT, 1 ng and 250|ag ACTH stimulation tests were performed between the 4-1 1th days of surgery. Additionally in 3 patients at the end of first month and in 19 patients at the end of third month 1^g, 250)j.g ACTH tests and ITT were performed. In the early postoperative period, mean peak Cortisol values were similar between the obtained during ITT (745.06±80.69), 1 \xg ACTH (919.81±120.61) and 250jig ACTH (993.02±1 00.43 nmol/L).