Alt extremite cerrahisinde genel anestezi ve kombine spinal epidural anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
Compare the effects of general anaesthesia and combine spinal-epidural anaesthesia during lower extremity surgery
- Tez No: 91166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT MADENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, alt ekstremite cerrahisi sırasında, genel anestezi ve kombine spinal epidural anestezi yöntemlerini hemodinamik göstergeler, ameliyat sonrası analjezi kalitesi, ameliyat sonrası analjezik tüketimi ve ameliyat sonrası komplikasyonlar bakımından karşılaştırmaktır. Alt ekstremite ameliyatı yapılacak, yaşlan 18-65 arasında, ASA I-II grubu toplam 48 olgu rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Olguların ameliyat bölgesindeki ağrı dereceleri ameliyat öncesinde VAS ile belirlendi. Olgularda KAH, DAB, SAB noninvaziv olarak ölçüldü ve kaydedildi. VAS skorları, preoperatif dönemde, postoperatif dönemin 1., 6., 24. ve 48. saatlerinde değerlendirildi ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Çalışmamızda gruplar arasında yaş, ağırlık, cinsiyet ve cerrahi süreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Ameliyatın 5., 15., 30. ve 60.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to compare the effects of general anaesthesia and combine spinal- epidural anaesthesia on haemodynamic effects, quality of postoperative analgesia, amount of postoperative analgesic drugs, and postoperative complications during lower extremity surgery Fortyeight patients between the ages of 18-65 with ASA classification I or II were studied into one of the two groups randomly. During the preoperative period, the degree of pain on surgical area was determinated VAS, HR, DAP and SAP values were measured and recorded noninvasively. VAS scores were measured during preoperative period and postoperative 1., 6., and 24. hours and postoperative complications were noted. In our study there was no considerable difference between two groups by age, weight, sex and duration of surgery. There was statistically signifcant difference between two groups peroperative HR values of 5., 15., 30. and 60.