Improvement of geotechnical properties of clayey soil using biopolymer and ferrochromium slag additives
Killi zeminlerin geoteknik özelliklerinin biyopolimer ve ferrokrom katkısı kullanılarak iyileştirilmesi
  1. Tez No: 911651
  2. Yazar: MUSTAFA YASİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ BAĞRIAÇIK, PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ, DOÇ. DR. BAHADIR OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda biyopolimer (Agar Gum, AG) (%0.75, %0.85, %1 ve %1.15) ve ferrokrom cürufu (FS) (%0.25, %0.50, %0.75 ve %1) ile karıştırılmış bir kil zeminin çeşitli kür sürelerine (1, 7, 14, 21 ve 28 gün) sahip geoteknik özellikleri, yetersiz plastisite, mukavemet, sıkışma ve konsolidasyon özelliklerini iyileştirme olasılıklarını araştırmak için bir dizi zemin mekaniği testi ile incelenmiştir. Handere kili olarak sınıflandırılan kil zemin, özellikle 6 Şubat 2023'te meydana gelen iki yıkıcı depremden sonra Adana şehrinin kuzey kısımlarında geniş yerleşim projelerinin devam ettiği bölgelerde bulunmaktadır. Atterberg Limitleri, Kompaksiyon, Serbest Basınç Dayanımı ve Direkt Kesme Deneyi gibi laboratuvar testleri yapılmıştır. Sonuçlar, hem AG hem de FS'nin kil zeminin geoteknik mühendislik özelliklerini önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, geotechnical properties of a clay soil and its mixtures with different proportions of biopolymer (Agar Gum, AG) (0.75%, 0.85%, 1%, and 1.15%) and ferrochromium slag (FS) (0.25%, 0.50%, 0.75%, and 1%) having various curing periods (1, 7, 14, 21, and 28 days) were studied through a series of soil mechanical tests to investigate possibilities to improve its inadequate plasticity, strength, compaction and consolidation characteristics. The clayey soil, named as Handere clay, is present throughout the northern parts of Adana city where extensive settlement projects are now underway especially after the two devastating earthquakes on February 6th, 2023. Laboratory testing such as Atterberg Limits, Compaction, Unconfined Compression strength, and Direct Shear test were performed. The results revealed that both AG and FS improved the geotechnical engineering properties of the clay soil considerably.