Ayşe Kulin'in biyografik romanlarında kadın ve temsili
Women and their representation in Ayşe Kuli̇n's biographical novels
  1. Tez No: 911652
  2. Yazar: HATİCE KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE NALAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Anthropology, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Biyografik roman, gerek gerçek kişilerin yaşamlarını konu edinmesi gerekse bünyesinde az ya da çok kurmaca ögeler barındırması sebebiyle okuru gerçekle kurmaca arasında bir yolculuğa çıkartır. Bu yolculukta okur bir yandan gerçekle yüzleşirken öte yandan diğerinin yaşamına konuk olur. Böylece kendi yaşamı ve romana konu olan kişi arasında bir bağ kurar. Gazeteci ve yazar kimliğiyle tanınan Ayşe Kulin'in yapıtları birçok dile çevrilmiş, birçoğu senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmış, pek çoğu da ödüle layık bulunmuştur. Yazara asıl ününü kazandıran biyografik yapıtları yazınsal kariyerinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu nedenle yazarın bu alandaki yapıtlarını derinlemesine tanımak yazar ve biçemi hakkında açımlayıcı bir bakış açısı sunacaktır. Yazarın biyografik romanlarında kadın olgusu ve kadının toplum içindeki konumu sosyolojik, psikolojik, aktöresel yönleriyle sergilendiğinden bu tez çalışmasında kadın izleği çerçevesinde Ayşe Kulin'in biyografik romanları ele alınmıştır. Bu kapsamda yazarın Adı: Aylin, (1997), Füreya, (2000), Türkan, (2009), Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), (2011), Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), (2011), Hayal, (2014) isimli biyografik romanları incelenmiştir. Sözü geçen yapıtlar aracılığıyla biyografisini okuduğumuz kadınların kimliğine bakarak romanlara konu olan kadınların toplumsal cinsiyet rollerine göre değerlendirmesi ve kadın kimliğinin sorgulanması amaçlanmaktadır. Romanlarda eş, anne, arkadaş ya da salt kadın kimlikleriyle tanıtılan bu kadınların mücadeleleri ve başarıları ile toplumda nasıl ayrıcalıklı bir yer edindikleri irdelenmiştir. Böylece Ayşe Kulin'in neden bu kadınların hayatları üzerinden kadının sesini duyurmak istediği anlaşılacak, toplumumuzda öncü olabilecek özelliklere sahip güçlü kadınların hayata bakış açıları, toplumsal yönlendiricilikleri ve birer nefer oldukları gösterilecektir. Bu ayrım göz önüne alınarak romanlar iki ana grupta değerlendirilmiştir. İlk grupta yazarın kendi hayat yolculuğunu merkeze alan romanlar çözümlenmiştir. Bu romanları şu şekilde sıralayabiliriz: Hayat: Dürbünümde Kırk Sene, Hüzün: Dürbünümde Kırk Sene ve Hayal. İkinci grupta ise öyküleme ve betimleme teknikleriyle harmanlanmış Füreya, Adı: Aylin ve Türkan romanları ele alınmıştır. Topluma yön veren Füreya Koral, Aylin Devrimel ve Türkan Saylan'ın yaşamları mercek altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The biographical novel takes the reader on a journey between reality and fiction, both because it deals with the lives of real people and because it contains more or less fictional elements. In this journey, the reader, on the one hand, confronts the reality and, on the other hand, becomes a guest in the life of the other. Thus, he/she establishes a connection between his/her own life and the person who is the subject of the novel. Known as a journalist and writer, Ayşe Kulin's works have been translated into many languages, many of them have been adapted into screenplays, and many of them have received awards. Her biographical works, which brought the author her main fame, have a privileged place in her literary career. For this reason, an in-depth knowledge of the author's works in this field will provide an insightful perspective on the author and her style. Since the phenomenon of women and the position of women in society are exhibited in the author's biographical novels with their sociological, psychological and actor aspects, this thesis deals with Ayşe Kulin's biographical novels within the framework of the woman trace. In this context, the author's biographical novels titled Adı: Aylin, (1997), Füreya, (2000), Türkan, (2009), Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), (2011), Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), (2011), Hayal, (2014) were analysed. By looking at the identity of the women whose biographies we read through the aforementioned works, it is aimed to evaluate the women who are the subject of the novels according to gender roles and to question the identity of women.It is analysed how these women, who are introduced in the novels as wives, mothers, friends or just women, have gained a privileged place in the society through their struggles and achievements.In this way, it will be understood why Ayşe Kulin wants to make the voice of women heard through the lives of these women, and it will be shown that strong women who have the characteristics that can be pioneers in our society have a point of view on life, social guidance and that they are heroes. Considering this distinction, the novels are analysed in two main groups. In the first group, novels centred on the author's own life journey were analysed.We can list these novels as follows: Hayat: Dürbünümde Kırk Sene, Hüzün: Dürbünümde Kırk Sene and Hayal. In the second group, Füreya, Adı: Aylin and Türkan novels blended with narration and description techniques were analysed. The lives of Füreya Koral, Aylin Devrimel and Türkan Saylan, who shaped the society, were scrutinised.