Göllerde uzun dönemli su bütçesi dinamiğinin fotogrametrik teknikler ile gözlemlenmesi: Denizli Acıgöl örneği
Monitoring lakes' long-term water budget dynamics with photographetric techniques: The case of Denizli Acıgöl
  1. Tez No: 911695
  2. Yazar: ZELİHA İSKENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİHKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde insanoğlunun en önemli problemlerinden birisi hiç şüphesiz su yoksunluğu ve kuraklıktır. Son yüzyılda, küresel iklim değişikliğinin sebep olduğu kuraklığın tatlı su kaynakları üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bilinmektedir. Bu çalışma kapsamında Türkiye'nin göller bölgesinde yer alan ve ciddi kuraklık etkisi altında olan Acıgöl araştırılmıştır. Acıgöl'ün su hacminde geçmişten günümüze önemli oranda azalmalar meydana geldiği çeşitli araştırmalar ve farklı yöntemlerle ortaya konulmuştur. 1960-2022 zaman aralığında analog ve dijital fotogrametrik görüntülerden yararlanarak Acıgöl'ün su hacmi ve yüzey alanı değişimleri 62 yıllık periyotta yüksek doğrulukta hesaplanmıştır. 1960-2022 periyodunda meteorolojik parametreler incelendiğinde, atmosferik sıcaklık ve buharlaşma miktarlarında artış, yağış miktarlarında ise azalma olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte arazi örtüsünde 1960-2022 zamansal periyodunda arazi kullanım haritaları üretilip değişiklikler incelenerek tespit edilmiştir. Tüm bu çevresel indikatörlerin 1960-2022 zaman aralığında Acıgöl yüzey alan ve su hacmindeki azalma ile önemli düzeyde ilişkili olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of humanity today is undoubtedly water deprivation and drought. It is known that in the last century, drought caused by global climate change has had a negative impact on freshwater resources. Within the scope of this study, Acıgöl, which is located in the lakes region of Turkey and is under the effect of serious drought, was investigated. It has been revealed by various studies and different methods that there have been significant decreases in the water volume of Acıgöl from the past to the present. Using analog and digital photogrammetric images in the 1960-2022 time period, the changes in the water volume and surface area of Acıgöl were calculated with high accuracy in a 62-year period. When meteorological parameters were examined in the 1960-2022 period, it was observed that there was an increase in atmospheric temperature and evaporation amounts and a decrease in precipitation amounts. In addition, land use maps were produced and changes in land cover in the 1960-2022 time period were determined by examining. It is understood that all these environmental indicators are significantly related to the decrease in Acıgöl surface area and water volume in the 1960-2022 time period