Mobil turizm: Van Gölü havzasında bisiklet turizmi örneği
Mobile tourism: the case of bicycle tourism in lake Van basin
  1. Tez No: 911732
  2. Yazar: MENEKŞE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞEREMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın ilk bölümünde derinlemesine literatür çalışmaları yapılmıştır Ve belirlediğimiz amaca ulaşmak için nitel yöntem türü olarak gerçekleştirilmiş, yarı yapılandırılmış görüşme ve görüşme tekniği kullanılarak soru-yöntem şeklinde olup, görüşme metinleri yazılı olup anketler online olarak uygulanmıştır. Araştırma 2024 yılında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini bisiklet turisti, örneklem ise (mart, nisan, mayıs) aylarında Türkiye ve Van'ı ziyaret eden yerli-yersiz bisiklet turistleri ile yapılacaktır. Bisiklet turistleri ile derinlemesine görüşmeler yapılarak ve anket sorularının cevaplanmasıyla veriler toplanmıştır. Online anketleri 10 yabancı 150 yerli bisiklet turistine uygulanmıştır. Görüşme ve anket yoluyla elde ettiğimiz verileri analiz etmek için analiz yöntemi kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the research, in-depth literature studies were conducted. And in order to achieve the purpose we determined, it was carried out as a qualitative method type, using semi-structured interviews and interview techniques in the form of questions and methods, interview texts were written and surveys were applied online. The research was conducted in 2024. The population of the study will be bicycle tourists, and the sample will be made with local and non-local bicycle tourists who visit Turkey and Van in (March, April, May). Data was collected by conducting in-depth interviews with bicycle tourists and answering survey questions. Online surveys were applied to 10 foreign and 150 local bicycle tourists. It will be analyzed using the analysis method to analyze the data we obtained through interviews and surveys. Additionally, the data collected via voice recording will be analyzed using SPSS software.