İbn Tufeyl ve Tommasso Campaella'nın toplum anlayışlarının karşılaştırılması
The Concept of human and society in Ibn Tufayl and Tommaso Campanella
  1. Tez No: 911737
  2. Yazar: ZEYNEP SAADET SARIASLAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BATU GÜNÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, İbn Tufeyl'in“Hay bin Yakzan”ve Tommaso Campanella'nın“Güneş Ülkesi”eserlerinde insan ve toplum kavramını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Her iki eser de insan ve toplum ilişkisi üzerine derin felsefi düşünceler sunar. Farklı kültürel ve tarihsel bağlamlarda yazılmış olmalarına rağmen, bireyin toplumsal yapılar içindeki yerini incelemeleri bakımından birbirlerine ilginç paralellikler ve zıtlıklar gösterirler.“Hay bin Yakzan”, İbn Tufeyl tarafından yazılmış ve İslam felsefesinin önemli eserlerinden biridir. Hikâye, ıssız bir adada tek başına büyüyen Hay adlı bir çocuğun, doğa ve akıl yoluyla kendi kendini eğiterek yüksek bir bilgi ve manevi farkındalık seviyesine ulaşmasını konu alır. Eserde birey ve toplum ilişkisi, bireyin doğuştan sahip olduğu potansiyellerin ve akıl yoluyla hakikate ulaşma sürecinin vurgulanmasıyla ele alınır. Hay'ın toplumsal yapılarla olan sınırlı etkileşimi, bireyin doğayla ve kendisiyle olan ilişkisini ön plana çıkarır. Güneş Ülkesi“ ise Tommaso Campanella tarafından yazılmış ütopik bir eserdir ve ideal bir toplumun nasıl organize edileceğini detaylandırır. Bu eser, merkezi bir otorite tarafından yönetilen, bilim ve bilgelik temelinde organize edilmiş bir toplumu tasvir eder. Her bireyin toplumun genel refahı için çalıştığı, özel mülkiyetin ortadan kaldırıldığı bu yapı, kolektif bir yaşam tarzını idealize eder. Eğitim ve bilginin toplumsal refahın temeli olarak görüldüğü Güneş Ülkesi'nde, bireylerin yeteneklerine göre yönlendirildiği ve topluma katkı sağladığı bir düzen öngörülür. ”Hay bin Yakzan“ bireyin doğa ve akıl yoluyla kendi kendini eğitme potansiyelini vurgularken, ”Güneş Ülkesi" merkezi bir otorite tarafından yönetilen kolektif bir toplumsal yapıyı idealize eder. Bu karşılaştırma, birey ve toplum ilişkisine dair farklı felsefi yaklaşımları anlamamıza yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, İbn Tufeyl ve Campanella'nın eserleri, birey ve toplum arasındaki ilişkiyi farklı perspektiflerden ele alır. Bu tez, bu iki önemli eserin toplum ve insan tasavvurlarını karşılaştırarak, bireyin toplumsal yapılar ve kendi içindeki rolünü ve bu yapıların bireysel gelişim üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare the concept of society in Ibn Tufayl's“Hayy ibn Yaqzan”and Tommaso Campanella's“The City of the Sun”. Both works offer profound philosophical reflections on the relationship between individuals and society, demonstrating interesting parallels and contrasts despite being written in different cultural and historical contexts.“Hayy ibn Yaqzan”, written by Ibn Tufayl, is one of the important works of Islamic philosophy. The story revolves around Hayy, a child raised alone on a deserted island, who through nature and reason educates himself to a high level of knowledge and spiritual awareness. The work explores the relationship between the individual and society, emphasizing the innate potentials of the individual and the process of attaining truth through reason. Hayy's limited interaction with societal structures highlights the importance of the individual's relationship with nature and oneself.“The City of the Sun”, on the other hand, is a utopian work by Tommaso Campanella detailing the organization of an ideal society. This work portrays a society governed by a central authority, organized based on science and wisdom. In this structure, where every individual works for the general welfare of the society and private property is abolished, a collective way of life is idealized. Education and knowledge are seen as the foundation of societal well-being in“The City of the Sun”, envisioning a system where individuals are directed according to their talents and contribute to society. While“Hayy ibn Yaqzan”emphasizes the potential of the individual to self-educate through nature and reason,“The City of the Sun”idealizes a collective societal structure governed by a central authority. This comparison will help us understand different philosophical approaches to the relationship between the individual and society. In conclusion, the works of Ibn Tufayl and Campanella offer different perspectives on the relationship between the individual and society. This thesis aims to compare these two important works, examining the roles of individuals within societal structures and the effects of these structures on individual development.