Sepsis hastalarında arteriyo-venöz karbondioksit farkı ve oksijen kontenti farkının hasta sonuçları üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of arterial-venous carbon dioxide difference and oxygen content difference on patient outcomes in sepsis
  1. Tez No: 911803
  2. Yazar: YASEMİN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARABACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sepsis, enfeksiyona karşı düzensiz bir konak yanıtının neden olduğu yaşamı tehdit eden organ disfonksiyon bozukluğudur. Sepsisin yoğun bakım ünitesindeki mortalite oranları hala yüksek seviyelerdedir. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesindeki sepsis hastalarında mortalite ve morbiditeyi öngörmek amacıyla prospektif olarak 201 sepsis hastası Aralık 2023- Temmuz 2024 tarihleri arasında değerlendirilmiştir. Araştırmada, cinsiyet, yaş ve ek hastalıklar gibi demografik faktörlerin yanı sıra, hemogram, biyokimya ve arteriyo-venöz karbondioksit farkı (delta karbondioksit) ile oksijen kontenti hesaplamaya olanak sağlayan kan gazı parametreleri incelenmiştir. Ayrıca hastaların GKS, SOFA, APACHE II skorları kaydedilmiştir. Çalışmada laktat kreatinin, AST, ALT, bilirubin, WBC, INR, nötrofil, CRP ve prokalsitonin düzeylerindeki artış ile albümin, hemoglobin ve trombosit düzeylerindeki düşüş mortalite açısından anlamlı bulunmuştur. GKS, SOFA ve APACHE II skorlamaları da mortalite açısından anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a life-threatening condition characterized by organ dysfunction caused by a dysregulated host response to infection. Mortality rates associated with sepsis in intensive care units remain significantly high. In this study, 201 sepsis patients in the intensive care unit were prospectively evaluated between December 2023 and July 2024 to predict mortality and morbidity. In addition to demographic factors such as gender, age, and comorbidities, laboratory parameters including complete blood count, biochemistry, and blood gas parameters, which allow the calculation of the arterio-venous carbon dioxide difference (delta carbon dioxide) and oxygen content, were analyzed. Furthermore, patients' GCS, SOFA and APACHE II scores were recorded. In the study, increases in lactate, creatinine, AST, ALT, bilirubin, WBC, INR, neutrophil, CRP and procalcitonin levels, as well as decreases in albumin, hemoglobin, and platelet levels, were found to be significantly associated with mortality. Additionally, GCS, SOFA, and APACHE II scores were also found to be significant predictors of mortality.