Nosematosis ile doğal enfekte bal arısı (apis mellifera) kolonilerinde, nutrasötik ile pre/probiotik bileşenlerin etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the efficacy of nutraceutical and pre/probiotic ingredients in naturally infected honey bee (apis mellifera) colonies with nosematosis
  1. Tez No: 911809
  2. Yazar: KERİM TÜTENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, (i) özellikle gezici arıcıların uğrak noktalarından biri olan Aydın yöresindeki Bal Arılarında bulunan Nosema etkenlerinin yaygınlığının mikroskobik olarak belirlenmesi, (ii) doğal enfekte bulunan kovanlarda, nutasötik bileşenlerden Beeseba® ile Origanum onites (Türk kekiği) etkinliğinin; Prebiyotik olan duobalance pre (İnulin ve Fruktooligosakkarit) ile Probiyotik olan Pro-Kolin (Proteksin) etkinliğinin Nosema tür/türlerine karşı araştırılması ve karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Aydın ili doğu, batı, kuzey ve güney olmak üzere dört bölgeye ayrıldı. 50 işletmedeki 356 kovandan alınan numuneler Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji laboratuvarında çalışma yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan spor sayımlarıyla ürünlerin etkinliği, Nosema'nın bölgede yaygınlığı bulundu. Moleküler analiz yapılarak bölgede Nosema'nın türü tespit edildi ve verilerin analizinde tamamlayıcı istatistikler kullanıldı. Bulgular: Toplanan numunelerden moleküler analiz yapılarak bölgede N. cerenae'nın yaygın olduğu ve yaygınlık oranının % 71,07 olduğu tespit edildi. Çalışmada kullanılan dört ürünün de Nosema'ya % 68 – 100 arasında etki ettiği bulundu. Sonuç: Yapılan çalışmada kullanılan dört ürününde değişen oranlarda etkili olması olumlu bulundu. Yine yapılan bu çalışmayla Aydın ilinde Nosema'nın kısa bir sürede %100'lere varan bir oranda artış gösterdiği görüldü. Bu tür çalışmaların çoklu örneklerle yapılarak çıkan sonuçların sahada uygulanabilirliğin sağlanmasının ne kadar önemli olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study is (i) to microscopically determine the prevalence of Nosema agents in honey bees in the Aydın region, which is one of the frequent destinations of migratory beekeepers, (ii) to determine the effectiveness of the nutraceutical ingredients Beeseba® and Origanum onites (Turkish thyme) in naturally infected hives; It is the investigation and comparison of the effectiveness of the prebiotic duobalance pre (Inulin and Fructooligosaccharide) and the probiotic Pro-Choline against Nosema species/species. Material and Methods: In this study, Aydin province is divided into east and west. It was divided into four regions: north and south. Samples taken from 356 hives in 50 enterprises were studied in the Parasitology laboratory of Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine. The effectiveness of the products and the prevalence of Nosema in the region were found by spore counts before and after the treatment. By molecular analysis, the Nosema species was identified in the region. and supplementary statistics data were used to analyze the data. Results: By performing molecular analysis on the collected samples, it was determined that N. cerenae was common in the region and the prevalence rate was 71.07%. It was found that all four products used in the study had an effect on Nosema between 68 % and 100%. Conclusion: It was found positive that the four products used in the study were effective at varying rates. Again, with this study, it was seen that Nosema increased by up to 100% in a short time in Aydın province. It was understood how important it is to conduct such studies with multiple examples and ensure the applicability of the results in the field.