Gestasyonel diabetes mellituslu gebe hastaların plasentalarında hoxa10 ve hoxa11 protein seviyelerinin araştırılması
GESTASYONEL DİABETES MELLİTUSLU GEBE HASTALARIN PLASENTALARINDA HOXA10 VE HOXA11 PROTEİN SEVİYELERİNİN ARAŞTIRILMASI
- Tez No: 911811
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada gestasyonel diyabeti olan gebe hastalarımızın plasentalarında saptanan iki yeni protein olan Homeobox A10(HOXA10) ve Homeobox A11(HOXA11)'in ekspresyon seviyelerini inceleyip hastalığın histopatolojisinde karşılaştırmak ve ekspresyon yoğunluklarının hastalıkla olan ilişkisini gözlemlemektir. Bu deneysel randomize olmayan vaka kontrol çalışmasında 20 sağlıklı ve 20 GDM'li gebelerin plasentalarından örnek alındı. Elde edilen dokulara rutin doku takibi yapıldı. Plasental örnekler hematoksilen-eozin ile boyanarak histopatolojik olarak ışık mikroskopunda incelendi. İmmunünohistokimyasal olarak HOXA10 ve HOXA11 antikorları çalışıldı. GDM grubu ile kontrol grubu histopatolojik olarak karşılaştırıldığında plasental villusların düzensiz bir biçimde dağılımda olduğu ve trofoblastik hücrelerin bulunduğu yerlerde hücresel yoğunlukta artış ve vasküler dilatasyon ve konjesyon varlığının bunu yanında sinsityal düğümlerde artışın kontol grubuna göre daha belirgin olduğu izlenmiştir. GDM grubunda plesantal HOXA10 expresyonunun kontrol grubuna göre genelde negatif olduğu gözlenmiştir. GDM grubunda plesantal HOXA11 ekspresyon seviyesinin kontrol grubuna göre azaldığı izlenmiştir. GDM'nin plasental yapılar üzerinde belirgin yapısal ve moleküler değişikliklere neden olduğu tespit edilmiştir. GDM'nin plasental fonksiyonları ciddi şekilde bozabileceğini ve perinatal sonuçları olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir. HOXA10 ve HOXA11'in ekspresyon seviyelerindeki değişiklikler, GDM'nin patogenezinin daha iyi anlaşılmasına ve erken teşhis için biyomarker olarak kullanılmasına olanak tanıyabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study it is to examine the expression levels of Homeobox A10(HOXA10) and Homeobox A11(HOXA11) two new proteins detected in the placentas of our pregnant patients with gestational diabetes compare them in the histopathology of the disease and observe the relationship of their expression intensity with the disease. In this experimental non-randomized case-control study, samples were taken from the placentas of 20 healthy and 20 pregnant women with GDM. Routine tissue monitoring was performed on the obtained tissues. Placental samples were stained with hematoxylin-eosin and histopathologically examined under a light microscope. Immunohistochemically, HOXA10 and HOXA11' antibodies were studied. Compared histopathologically between the GDM group and the control group it was observed that placental villi were unevenly distributed and in places where trophoblastic cells were found an increase in cellular density and the presence of vascular dilatation and congestion as well as an increase in syncytial nodes were more pronounced than in the control group. It was observed that the expression of plesantal HOXA10 in the GDM group was generally negative compared to the control group. It was observed that the expression level of plesantal HOXA11 decreased in the GDM group compared to the control group. It has been determined that GDM causes significant structural and molecular changes on placental structures. It shows that GDM can seriously impair placental functions and negatively affect perinatal outcomes. We think that changes in the expression levels of HOXA10 and HOXA11 may enable a better understanding of the pathogenesis of GDM and their use as biomarkers for early diagnosis.