Developing a road map for the conservation of Güdül Sorgun highland
Güdül Sorgun yaylasının korunması için bir yol haritası geliştirilmesi
- Tez No: 911826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Tarihi yayla yerleşimleri insan, kültür (yaylacılık), doğa ve geleneksel yapılı çevrenin etkileşimi ve birlikteliği ile oluşmaktadır. Sanayileşmenin artmasıyla birlikte kırsal alanların boşalması, kırsal yerleşimlerin terk edilmesine, hayvancılığın ve tarımın bitmesine, dolayısıyla bölgenin sosyo-kültürel ve ekonomik değerini kaybetmesine neden olmaktadır. Sorgun, doğası, iklimi, flora ve faunası, yakınındaki tabiat parkı, geleneksel evleri, yaylacılık geleneği ile tarihi bir yayla yerleşimidir ve 2022 yılında Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak belirlenmiştir. Söz konusu tescil, yerleşimin kırsal miras alanı olarak korunmasına yönelik olmadığından, tarihi yayla yerleşimi için kontrolsüz bir dönüşüm tehdidi yaratmaktadır. Bu tezin amacı Sorgun yaylasının korunması için bir yol haritası geliştirmektir. Bu amaçla yerin karakterini anlamak için Sorgun yayla yerleşiminin genel özellikleri, yıllar içindeki değişimi, yaylanın resmi statüsü, ilgili mevzuat incelenmiş, literatür araştırması ile birlikte yürütülen saha çalışmalarından elde edilen bilgiler neticesinde alanın değerleri, sorunları, potansiyelleri ve karşılaştığı zorluklar tespit edilmiştir. Ayrıca bölge sakinlerinin yerleşimin yıllar içindeki değişimini nasıl değerlendirdikleri, alana ilişkin beklenti ve talepleri de ele alınmıştır. Nüfus azalmasına bağlı olarak yapıların, yerleşimin ve yaylacılık kültürünün değer kaybetmesi gibi zorluklar bulunmaktadır. Ayrıca tapu sorunları, mülkiyet sorunları, parsellerle ilgili sorunlar, işgal sorunları ve gelinen süreçte alanın olası kontrolsüz dönüşümü tehdidi söz konusudur. Bu bağlamda saha araştırmasından elde edilen veriler ve yerel halkın görüş/beklentileri ile yerleşimin zorlukları değerlendirilerek Sorgun yaylasının korunmasına yönelik bir yol haritası geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical highland settlements are formed by the interaction and unity of human, culture (transhumance), nature and traditional built-up environment. The depopulation of rural areas with the increase in industrialization causes the abandonment of rural settlements, the end of animal husbandry and agriculture in terms the loss of the socio-cultural and economic value of the area. Sorgun is a historical highland settlement with its nature, climate, flora and fauna, a nature park nearby, traditional houses, transhumance tradition and in 2022 was designated as a Sustainable Protection and Controlled Use Area. That creates a threat of uncontrolled transformation of the historical highland settlement as the registration in question is not for the conservation of the settlement as a rural heritage site. This thesis aims to develop a road map for conservation of Sorgun highland. For this purpose, to understand the character of place, general characteristics of the Sorgun neighborhood, its change over the years, official status of highland, relevant legislations are examined, as a result of the information obtained in the field studies to be carried out together with the literature research, and the values, problems, potentials and the challenges of the area are determined. In addition, how the inhabitants evaluate the change of the settlement over the years, their expectations and demands regarding the area are also considered. There are challenges such as the loss of value of the traditional buildings, settlement and transhumance culture due to the depopulation. In addition, there are problems of title deed, ownership, occupation, lots and the possible threat of uncontrolled transformation of the area in the current process. In this context, a road map for the conservation of Sorgun highland settlement was developed by evaluating the data obtained from the field survey and the opinions/expectations of the local people and the challenges of the settlement.