Yerli ziyaretçilerin gastronomi deneyimlerinin davranışsal niyet üzerine etkisi: Mardin örneği
The effect of local visitors' gastronomy experiences on behavioral intention: The Example of Mardin
- Tez No: 911832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KODAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gastronomi turizmi her geçen gün büyümesi ve gelişmesi ile birçok destinasyonun cazip bir hal almasında önemli bir rol oynamaktadır. Gastronomi turizmi, destinasyonları benzersiz kılan ve turistlere inanılmaz deneyim sunan bir turizm türü halini almıştır. Global anlamda gastoronomi odaklı gerçekleştirilen seyahatlerde ciddi anlamda artış yaşanmasıyla birlikte deneyim sonrası gerçekleşen davranışsal niyetleri etkileyen başlıca unsurlar haline gelmiştir. Bu bağlamda, gerçekleştirilen araştırmanın amacı yerli ziyaretçilerin gastronomi deneyim ile davranışsal niyet arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaca ulaşmak için Mardin destinasyonunu ziyaret eden ve gastronomi deneyimi yaşayan yerli ziyaretçilerden anket uygulama yoluyla 2022 Ağustos ve Kasım ayları arasında toplam 420 anket formu elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS istatistik ve LİSREL programları ile analiz edilmiştir. Araştırma modelinde yer alan ölçüm aracının doğrulayıcı faktör analizleri ile güvenirlik ve geçerlilikleri test edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda verilerin istenilen düzeyde güvenirliliğe ve geçerliliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analiz sonrası hipotezlerin arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla test edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda yerel yiyecek ve mekân deneyimi ve tadım deneyiminin davranışsal niyet üzerinde anlamlı etkisi bulunmuştur. Bunun yanında öğrenme deneyimi ve gurme deneyiminin davranışsal niyet üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır. Çalışma sonuçlarına bağlı uygulanabilir öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism plays an important role in making many destinations attractive with its growth and development day by day. Gastronomy tourism has become a type of tourism that makes destinations unique and offers tourists an incredible experience. With the significant increase in gastronomy-oriented travels globally, it has become the main factors affecting the behavioural intentions after the experience. In this context, the aim of this study is to examine the relationship between gastronomy experience and behavioural intention of domestic visitors. In order to achieve this aim, a total of 420 questionnaires were obtained from local visitors who visited Mardin destination and had a gastronomy experience between August and November 2022. The data obtained were analysed with IBM SPSS statistics and LISREL programs. The reliability and validity of the measurement tool in the research model were tested with confirmatory factor analyses. As a result of confirmatory factor analysis, it was determined that the data had the desired level of reliability and validity. After confirmatory factor analysis, the relationships between the hypotheses were tested through structural equation modelling. As a result of the analysis, local food and place experience and tasting experience had a significant effect on behavioural intention. On the other hand, learning experience and gourmet experience did not have a significant effect on behavioural intention. Applicable suggestions based on the results of the study are given.