Hidroksiapatit bağlayıcı antimikrobiyal peptit içerikli bir self adeziv rezin simanın fiziksel ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical and mechanical properties of a self adhesive resin cement containing hydroxyapatite binding antimicrobial peptide
- Tez No: 911970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER BALKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, self-adeziv rezin simanların mineye ve dentine olan bağlanma dayanımını artırmak için hidroksiapatit bağlayıcı antimikrobiyal bir peptit ilave edilmesidir. Böylece, self-adeziv rezin simanların, geleneksel çok aşamalı rezin simanlara kıyasla daha düşük olan adeziv performansları ve bağlanma kuvvetleri gibi dezavantajlarının giderilmesi hedeflenmektedir. Çalışmada kullanılan hidroksiapatit bağlayıcı antimikrobiyal bir peptit (HBAMP) yerel bir kimya firmasından temin edilmiştir. Hassas bir terazi ile ölçülerek geleneksel bir self adeziv rezin simana ağırlıkça %0,5 ve %1'lik HBAMP ilave edilmiştir ve üreticinin talimatlarına göre manuel olarak karıştırılmıştır. Mikromakaslama bağlanma dayanımı için 36 adet molar ve 36 adet üst keser diş kullanılmıştır. Mineye bağlanma dayanımı için dişlerin mine sement sınırından, kron-kök separasyonları gerçekleştirilmiştir ve labial yüzeyleri açıkta kalacak şekilde akrilik rezine gömülmüştür. Dentine bağlanma dayanımı için molar dişlerin okluzal mine tabakaları su soğutması altında düşük hızlı kesme cihazı (Isomet 1000, Buehler, Lake Bluff, IL, ABD) kullanılarak uzaklaştırılmıştır. Diş yüzeyleri sırasıyla 600, 800 ve 1200 grid silisyum karbür zımpara kâğıdı kullanılarak standart bir smear tabakası oluşturacak şekilde aşındırılmıştır. Bu hazırlanan diş yüzeylerine yapıştırılmak üzere bir geleneksel kompozit rezin (Filtek Z550, 3M ESPE, St. Paul, Minnesota, A.B.D.) kullanılarak 3 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde kompozit rezin bloklar bir silikon kalıp yardımıyla üretilmiştir. Her blok, üst yüzeyden 1.000 mw/cm2 ışık yoğunluğunda bir LED ışık cihazı (VALO Cordless, Ultradent, South Jordan, Utah) kullanılarak 40 sn boyunca ışıkla polimerize edilmiştir. Self adeziv rezin siman (RelyX U200, 3M ESPE, St. Paul, Minnesota, A.B.D.) üreticinin talimatına göre karıştırma kâğıdı üzerinde baz patı ve katalizör patı olarak karıştırılmıştır ve kompozit bloklar dentin yüzeyine simante edilmiştir. μSBS testi, evrensel bir test makinesi (Instron, Model 4444; Instron Corp., Canton, ABD) kullanılarak yapılmıştır ayrıca başarısızlık modları da belirlenmiştir. Sertlik, monomer dönüşümü ve su emme/çözünme testleri için 6 mm çapında 1 mm yüksekliğinde silikon kalıp kullanılarak self adeziv rezin siman diskler hazırlanmış ve 40 sn boyunca ışıkla polimerize edilmiştir. Çalışmamızda self adeziv rezin simanların dentine bağlanma değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,002).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to incorporate a hydroxyapatite-binding antimicrobial peptide (HBAMP) to improve the bond strength of self-adhesive resin cements to enamel and dentin. This approach aims to address the disadvantages of self-adhesive resin cements, such as their lower adhesive performance and bond strength compared to conventional multi-step resin cements. The HBAMP used in this study was obtained from a local chemical company. HBAMP was added to a conventional self-adhesive resin cement at 0.5% and 1% by weight, measured with a precision balance, and mixed manually according to the manufacturer's instructions. For the micro-shear bond strength (μSBS) test, 36 molars and 36 upper incisors were used. To evaluate enamel bond strength, crown-root separation was performed at the enamel-cement junction of the teeth, which were then embedded in acrylic resin, leaving the labial surfaces exposed. For dentin bond strength evaluation, the occlusal enamel layers of the molars were removed using a low-speed cutting device (Isomet 1000, Buehler, Lake Bluff, IL, USA) under water cooling. The tooth surfaces were abraded to create a standardized smear layer using 600, 800, and 1200 grit silicon carbide paper, respectively. A conventional composite resin (Filtek Z550, 3M ESPE, St. Paul, MN, USA) was used to produce composite resin blocks with a diameter of 3 mm and a height of 2 mm. These blocks were bonded to the prepared tooth surfaces using a silicone mold and light polymerized for 40 seconds using an LED curing device (VALO Cordless, Ultradent, South Jordan, UT, USA) at a light intensity of 1,000 mW/cm². Self-adhesive resin cement (RelyX U200, 3M ESPE, St. Paul, MN, USA) was mixed as base and catalyst pastes on a mixing pad according to the manufacturer's instructions, and the composite blocks were cemented to the dentin surface. The μSBS test was conducted using a universal testing machine (Instron, Model 4444; Instron Corp., Canton, MA, USA), and failure modes were also analyzed. For hardness, monomer conversion, and water sorption/solubility tests, self-adhesive resin cement discs were prepared using a silicone mold (6 mm diameter, 1 mm height) and light polymerized for 40 seconds. In this study, a statistically significant difference was observed in the bonding values of self-adhesive resin cements to dentin (p=0.002).