UV yöntemi ile kurutulmuş atık kan katkılı kireç esaslı enjeksiyon ve harç üretimi
Production of Lime-based grout and mortar from dried waste blood by UV method
  1. Tez No: 911969
  2. Yazar: YUNUS EMRE TALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NABİ YÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve sürekli olarak yenilenen malzemelerin kullanımı, inovatif araştırma alanlarını genişletmektedir. Bu bağlamda, kurutulmuş hayvan kanından alınan numuneler ile yapılan öncü çalışmalar, tarihi yapıların onarım ve güçlendirme işlemlerinde potansiyel kullanım alanları sunmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerin, kurutulmuş hayvan kanlarının bir kısmını gıda sektöründe kullanırken geri kalanını atık olarak değerlendirdiği bilinmektedir. Ülkemizde ise kanın atık olarak kullanımının çok düşük miktarda olduğu görülmektedir. Bu nedenle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın atık yönetimi politikaları kapsamında atık miktarını azaltma ve geri dönüşümü teşvik etme amacıyla gerçekleştirilecek olan bu çalışma büyük önem arz etmektedir. Halihazırda atık kan üzerine yapılan bazı araştırmalar bulunmasına rağmen, hazırlanma yöntemleri, uygulanma prensipleri ve performansları konusunda bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu bulgular neticesinde, yapılacak araştırmanın önemli faydalar sağlayacağı öngörülmektedir. TÜBİTAK desteği ile yürütülmüş, dayanıklılığı arttırılmış enjeksiyon malzemesinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, önce mevcut literatür hakkında bir derleme sunulmuş ve daha sonra bu alandaki bilgi boşlukları belirtilmiştir. Deneysel araştırma bölümünde, enjeksiyon malzemeleri için özgün yapı malzemelerine uygun olan büyükbaş atık hayvan kanından 3 farklı oranda malzeme üretilmiş ve çeşitli parametreler(akışkanlık, hacim sabitliği, penetrasyon) detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, özgün malzemeye uygun olarak büyükbaş ve küçükbaş' tan alınan atık kan ile iki grup harç numunesi üretilmiş ve bu numunelerin taze hal özellikleri ve sertleşmiş hal özellikleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Yapılan genel çalışmanın ana bulgusu, düşük mukavemet gibi olumsuz etkilerinin yanında kan ilavesinin harç ve enjeksiyon malzemelerinin su geçirmezlik özelliğini artırdığıdır. Bu çalışmanın, bir atığın değerlendirilmesine ve sürdürülebilir yapı malzemesinin kullanımına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology and the continuous use of innovative materials are expanding the scope of research in diverse fields. In this context, pioneering studies involving samples taken from dried animal blood offer potential applications in the repair and strengthening of historical structures. It is known that in developed countries, some of the dried animal blood is used in the food sector while the rest is considered as waste. The use of blood as waste in our country is observed to be very low. Therefore, this study, aimed at reducing waste and promoting recycling in line with the waste management policies of the Ministry of Environment and Urbanization, holds great significance. Although some research has been conducted on waste blood, there is still a lack of sufficient information regarding preparation methods, application principles, and performances. Thus, it is anticipated that the upcoming research will yield significant benefits. The aim of this project, conducted with the support of TÜBİTAK, is to develop injection materials with enhanced durability. In this study, an overview of the existing literature was initially presented followed by an identification of knowledge gaps in the field. In the experimental research section, three different types of materials suitable for injection materials for original structural materials were produced, and various key characteristics such as flowability, volumetric consistency, and permeation capacity were subjected to comprehensive analysis additionally, the original material produced two groups of mortar samples, categorized as large ruminant/small ruminant, and their fresh state properties and hardened state properties were extensively studied. The study's main finding is that, despite its negative effects such as low strength, the addition of blood enhances the water impermeability of concrete and injection materials. This study is believed to contribute to the valorization of waste material and sustainable construction materials.