Migrations from the Crimea and caucasus to the balkans (1860-1865)
Kırım ve kafkaslardan balkanlara göçler (1860-1865)
  1. Tez No: 911998
  2. Yazar: MEHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez, 1860-1865 yılları arasında Kırım ve Kafkasyalardan Balkanlara yapılan göçleri Osmanlı arşivlerinde yer alan belgeler ve dönemin gazeteleri üzerinden incelemektedir. Kırım Savaşı sonrasında meydana gelen göç hareketinin yoğunluğu takip eden yıllarda artarak veya azalarak devam etmiştir. Göç hareketi 1864 senesinde Rusların Kafkas halkları için aldığı toplu sürgün kararından sonra zirveye ulaşmıştır. Tezin amacı göç hareketinin hangi sebeplerden kaynaklandığını, göç sürecinin nasıl ilerlediğini, Osmanlı Devleti'nin Balkanlarda nasıl bir politika takip izlediğini ve bu politikaların çalışılan dönem içerisinde nasıl değiştiğini, göç sırasında ve sonrasında devletin ve göçmenlerin ne gibi problemlerle karşılaştığını incelemektir. Bu amaç kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda Osmanlı Devleti'nin göçmenler hakkında sabit bir politikası olmadığı, Balkanlar'da Anadolu'dakinden farklı bir iskân politikası benimsediği, iskân sırasında sağlık, asayiş ve kölelik problemleriyle karşılaştığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes migrations from the Crimea and the Caucasus to the Balkans between 1860 and 1865 using documents from Ottoman archives and newspapers of the period. The intensity of the migration movement that occurred after the Crimean War fluctuated in the years that followed. The migration movement reached its peak in 1864 after the decision of mass exile of the Russians for the Caucasian peoples. The purpose of this thesis is to explore the reasons for these migration movements, how the migration process progressed, what kind of policy the Ottoman Empire followed in the Balkans, how these policies changed during the studied period, and what problems the state and migrants faced during and after the settlement. As a result of the studies carried out within the scope of this purpose, it has been revealed that the Ottoman Empire did not have a regular policy about immigrants, adopted a different settlement policy in the Balkans than in Anatolia, and faced health, security, and slavery problems during the settlement.