Hanımlara Mahsus Gazete (543-580) inceleme ve seçme metinler
Hanımlara Mahsus Gazete (543-580) review and selection of texts
- Tez No: 911999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AKÇA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Süreli yayınlar, yayımlandıkları dönem hakkında başta siyasi ve sosyal alanda olmak üzere pek çok sahada önemli veriler sunarlar. Batılı devletlere kıyasla Osmanlı Devleti bu araçlarla daha geç tanışmıştır. Gazete ve dergiler, Osmanlı Devleti'nde modernleşme için bir araç olarak kullanılmış ve yeniliklerin toplum içinde özümsenmesinde etkin rol oynamıştır. Zamanla sayıca artarak nitelik yönünden de gelişen basın yayın faaliyetlerinde kadınlar da yer almaya başlamıştır. On üç yıl kesintisiz yayımlanan Hanımlara Mahsus Gazete; roman, hikâye ve şiir neşrederek edebî eserlere yer vermiş ayrıca haber, duyuru, ilan ve tanıtım metinlerini de yayımlamıştır. Süreli yayında; moda, evlilik, aile, kadın ve eğitim konuları ele alınmıştır. Bu tezde Hanımlara Mahsus Gazete'nin daha önce çeviri yazı çalışması yapılmamış olan 543-580 aralığındaki sayılarda bulunan metinlerin çeviri yazısının yapılması ve ele alınan konularla ilgili tespitlere yer verilmesi, çalışmanın özgün yanını oluşturur. Arap harfli metinlerin günümüz harflerine aktarılmasının araştırmacılar için yeni çalışma alanları oluşturacağı düşünülmektedir. Çeviri yazı çalışması tamamlanan metinlerde kadın kimliği ve yayının ideal kadın anlayışına yönelik inceleme yapılarak önemli verilere ulaşılması amaçlanmaktadır. Hanımlara Mahsus Gazete'nin kadınlara yönelik bir yayın olması nedeniyle çalışmanın inceleme bölümünü kadınlarla ilgili konular oluşturmuştur. 543-580 aralığında bulunan metinlerde edebî türlerde azalmanın olduğu, kadınların eğitimi ve yetiştirilmesi ile ilgili sohbet, deneme, makale ve haber ilanlarının ağırlık kazandığı görülmüştür. Hanımlara Mahsus Gazete'nin incelenmesi ile yayımlanmış olduğu yıllarda kadının kamusal alandaki varlığına ve basın yayın çalışmalarındaki rolüne yönelik bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Periodical publications provide important data on the period in which they were published, especially in the political and social realms. Compared to the Western states, the Ottoman Empire was later introduced to these tools. Newspapers and magazines were used as a tool for modernization in the Ottoman State and were instrumental in the absorption of innovations in society. Eventually, women took part in the media coverage, which was growing in number and developed in quality. Thirteen years of uninterrupted“Hanımlara Mahsus Gazete”; the novel depicts literary works, with stories and poetry, as well as news, announcements, announcements, and promotional texts. On air continuously; the topics covered include, fashion, marriage, family, women and education. In this thesis, the translation writing of the texts found in the numbers 543-580, which had never been translated into writing, and the detection of the topics addressed, is the original aspect of the work. Exporting Arabic text to present-day letters is thought to create new fields of study for researchers. The completed translations are intended to examine women's identity and publication's ideal female understanding and to provide important data. Because the“Hanımlara Mahsus Gazete”a women's publication, the study's review department raised issues with women. In the 543-580 range decreased in literary genres and gained weight in chat, essays, articles and news advertisements concerning the education and upbringing of women. In the years since the publication of the Women's Daily, information has been made about her presence in the public and her role in media coverage.