Postmenapozal osteoporozlu hastalarda calcitonin ve kombine (Calcitonin+ vit D) tedavilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 91201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill l.OZET Bu çalışma; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yakutiye Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 200 postmenapozal osteoporotik hastada yapıldı. Amacımız; osteoporoz tedavisindeki değişik medikal tedavi protokollerinin etkinliklerim karşılaştırmak ve birbirine üstünlüklerinin olup olmadığını araştırmaktı. Hastalar rastgele 4 eşit gruba ayrılarak, şu şekilde tedavi protokollerine başlandı. Grup I: 100 İÜ calcitonin Grup II: 200 İÜ calcitonin Grup IH: 200 İÜ calcitonin + 0.5 mcq a calcidiol Grup İV: 200 İÜ calcitonin + 0.5 mcq calcitriol Hastalar düzenli olarak 1 yıl süreyle takip edildi. Kontrollerine düzenli olarak gelmediklerinden dolayı, 46 hasta çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastaların tedavilerinin 6. ay ve 12. aylarında DEXA ve rutin laboratuvar kontrolleri yapıldı. DEXA ile lomber bölge ve sol kalça bölgesi görüntülendi. Tüm gruplarda 12.
Özet (Çeviri)
IV 2.SUMMARY This research was carried out on 200 postmenapozal osteoporotic patients appliying for physical medicine rehabilitation polyclinic of S.D.Medigcal centre Yakutiye Research Hospital of Atatürk University. Our purpose was to compare the efficiencies of various medical treatment protocols in osteoporoz treatment and to investigate whether they were superior than each other. The patients were divided into four equal groups randomly; and treatment protocols were as follows. Group I: 100 IU Calcitonin Group II: 200 IU Calcitonin Group III: 200 IU Calcitonin + 0.5 mcq a calcidiol Group IV: Calcitonin + 0.5 mcq calcitriol The patients were followed for a year regularly. As they didnt come regularly to their controls, 46 patients were left out the research. DEXA and routine laboratuary controls were made for all the patients in 6th and 12th month. Lomber region and left hip region were imagined with DEXA.