Postmenapozal kadınlarda alendronat kalsitonin raloksifen ve hormon replasman tedavilerinin serum nitrik oksit düzeylerine etkisi
The effect of alendronate, calsitonin, raloxifene and hormone replacement therapy on nitric oxide levels in postmenopausal women
  1. Tez No: 138723
  2. Yazar: SİBEL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
38 ÖZET Postmenopozal osteoporoz günümüzde önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir.Bu sorunu önlemek veya tedavi etmek amacı ile postmenopozal kadınlarda birçok tedavi modaliteleri denenmiştir.Bu çalışmada en az bir yıl süre ile menopozda olan 65 postmenopozal kadında HRT, alendronat, kalsitonin, raloksifen, vit-D, kalsiyum tek basma ve kombine kullammlanmn NO sentezi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu hastalar kendi içlerinde 7 ayrı gruba ayrılarak HRT, raloksifen, alendronat, kalsiyum ve vit-D'nin çeşitli kombinasyonları verilmiştir. Grup I'e (kontrol) kalsiyum+ vit-D (Cal-D Vita), grup Il'ye raloksifen 60 mg (Evista tb), grup IH' e konjuge östrojen 0.625 mg + medroksi progesteron asetat 2.5 mg (Premelle 2.5 mg tb), grup IV'e konjuge östrojen 0.625 mg + medroksi progesteron asetat 2.5 mg + alendronat-sodyum lOmg (Premelle 2.5 mg tb + Fosamax 10 mg tb ), grup Ve konjuge östrojen 0.625 mg + medroksi progesteron asetat 2.5 mg + kalsitonin 200 IU nazal sprey (Premelle 2.5 mg tb + Miacalcic nazal sprey 200 IU), grup VI'ya alendronat-sodyum 10 mg (Fosamax 10 mg tb ), grup VTI'e kalsitonin nazal sprey 200 IU (Miacalcic nazal sprey 200 IU) tedavileri verildi. Tüm grublara, tedavilerine ek olarak kalsiyum 1500 mg/gün + D3 vitamini 200 IU/gün po (Cal-D Vita ) verilmiştir. Tüm gruplarda tedaviler tamamlandıktan sonra NO seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Ca++ ve Dvit tedavisi ile birlikte raloksifen, alendronat ve kalsitonin verilen gruplar kontrol grubu ile karşılaştınldığmda tedavi sonrası NO düzeylerinde anlamlı bir artış saptanmamıştır. HRT alan grup ile (grup ÜT), HRT + alendronat (grup IV) ve HRT + kalsitonin (grup V) alan gruplar karşılaştırıldığında NO artışında istatistiksel olarak anlamlı bir' farklılık saptanmadı. Buna karşılık HRT + alendronat alan grup IV sadece alendronat alan39 grup VI ile karşılaştırıldığında grup IV'de anlamlı artış saptanmıştır. Benzer sonuç grup V ve grup VII karşılaştırmasında grup V'de bulunmuştur. Sonuç olarak postmenopozal osteoporozun tedavisi ve önlenmesinde kullanılan ajanlar arasında HRT'nin serum NO düzeylerini anlamlı olarak arttırdığı gözlenmiş ancak alendronat, kalsitonin ve raloksifenin tek basma kullanımlarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında bu etki saptanmamıştır. Bu ajanlar HRT ile birlikte kullanıldığında NO seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmesi, bu etkinin HRT'ye bağlı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle alendronat kalsitonin ve raloksifenin kemik metabolizmasına etkilerini değerlendirmede NO 'nun bir belirteç olarak kullamlamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY Postmenopausal osteoporosis has become an important health care issue nowadays. Several therapy modalities are given either to prevent or to treat this condition among postmenopausal women. In this study 65 postmenopausal women being in menopausal status for at least one year were investigated to determine the effects of HRT, alendronate, calcitonin, raloxifene, vitamine D, calcium alone or in combination on NO synthesis. The patients were randomized into seven.groups and were given HRT, raloxifene alendronate, calcium and vitamin D in various combinations. Group I, as a control group, received calcium +vitamin D (Cal-D Vita), group II received raloxifene 60 mg (Evista tablets), group HI received conjugated estrogene, 0.625 mg + medroxyprogesterone acetate 2.5 mg (Premelle 2.5 mg tablets), group IV received conjugated estrogene, 0.625 mg + medroxyprogesterone acetate 2.5 mg + alendronate sodium 10 mg (Premelle 2.5 mg tablets + Fosamax 10 mg tablets), group V received conjugated estrogene, 0.625 mg +medroxyprogesterone acetate 2.5 mg + calcitonin 200 IU nasal spray (Premelle 2.5 mg tablets + Miacalcic nasal spray 200 IU), group VI received alendronate sodium, and group VII received calcitonin nasal spray 200 IU (Miacalcic nasal spray 200 IU). All groups were given calcium 1500 mg/day + vitamin D 200 IU/day po besides their therapy (Cal-D Vita). All groups revealed a statistically significant increase in NO levels after the therapies were completed. When groups E, VI and VH were compared with the control group, there was no statistically significant difference in NO levels. The comparisons of group III and group IV, group m and group V yielded no statistically significant difference in NO increase. On the other hand, when group IV was compared with group VI, a statistically significant increase was determined in favour of group41 IV. A similar statistically significant increase was obtained for group V, when group V and group VII were compared. In conclusion; the agents used for either prevention or therapy of postmenopausal osteoporosis, it was observed that HRT increased the serum NO levels significantly but this effect could not be observed for alendronate, calcitonin and raloxifene when used alone compared to the control group. The observation of statistically significant increase in NO synthesis due to these latter agents when used in combination with HRT lead to the conclusion that this effect is primarily attributable to HRT. For this reason, NO cannot be used as a marker for assesment of alendronate, calcitonin and raloxifene's effects on bone metabolism.