Adölesan döneminin Covid-19 konusuna ilişkin korku düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 912058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEM NURLUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, adölesan döneminin COVID-19 konusuna ilişkin korku düzeylerinin incelenmesini amaçlayan bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Yakın Doğu Koleji Orta Okulu ve Lise'sinde Kasım 2022 – Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışma kesitsel ve tanımlayıcı tasarıma sahiptir. Araştırmanın örneklemi Yakın Doğu Koleji Orta Okulu ve Lise'sinde okuyan yaşları 11 ile 18 arasında değişen 476 adölesandan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin karşılaştırılmasında veriler Normal Dağılıma uymadıklarından dolayı (Shaphiro Wilk testine göre) parametrik olmayan testlerden; Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Ayrıca kullanılan ölçeğe ilişkin Güvenirlik Analizi Cronbach α katsayısı ile değerlendirilmiştir. Kullanılan ölçeğe, Açıklayıcı Faktör Analiz uygulanmıştır ve sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma %95 güven aralığı ve %0.05 hata payı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada adölesanların ortalama 15,29±7,82 (min.7- max. 35) olan COVID-19 korku düzeyleri orta düzeyin biraz altında bulunmuştur. Ölçek yüksek güvenirliğe sahiptir (Cronbach α= 0.9356). Sonuç: COVID-19 korkusunun adölesan ruh sağlığını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research is a study aiming to examine the fear levels of adolescents regarding the subject of COVID-19. Materials and Methods: This study, which was carried out at the Near East College Secondary School and High School in the Turkish Republic of Northern Cyprus between November 2022 and December 2022, was designed as cross-sectional and descriptive. The sample of the study consists of 476 adolescents between the ages of 11-18 who are studying at Near East College, Middle School and High School. Personal information form, COVID-19 Fear Scale was used as data collection tool. In the comparison of research variables, since the data did not Normally Distributed (according to the Shaphiro Wilk test), Non-parametric tests were used (Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests). In addition, the Reliability Analysis of the scale used was evaluated with the Cronbach α coefficient. Explanatory Factor Analysis was applied to the scale used and the results were interpreted. The research was evaluated with 95% confidence interval and 0.05% margin of error. Results: In this study, the mean COVID-19 fear levels of adolescents 15.29±7.82 (min.7-max. 35) were found to be slightly below the moderate level. The reliability of the scale was found to be quite high (Cronbach α= 0.9356). Conclusion: It has been determined that fear of COVID-19 affects adolescent mental health.