Sağlık verileri üzerinde büyük dil modellerinin ince ayar performansı
Fine tuning performance of large language models on health data
- Tez No: 912067
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Türkçe sağlık danışmanlığında dört farklı büyük dil modelinin (LLama2, LLama3 ve Mistral temelli) doktor-hasta yazılı iletişimindeki performanslarını incelemektedir. Bu iletişim için hasta-doktor soru-cevap veri kümesi oluşturulmuştur ve modeller, bu veri kümesi üzerinde eğitilmiş ve ince ayar yapılmıştır. Performans değerlendirmesi için kullanılan metrikler, ROUGE, Elo puanlaması, Kazanma yüzdesi ve Uzman değerlendirmesidir. Karşılaştırmalı analiz sonucunda, SambaLingo-Turkish-Chat modeli yanıt doğruluğu ve bağlama uygunluk açısından başarılıyken, Trendyol-LLM-7b-chat-v1.8 modeli işin etik kısmı da dikkate alınınca daha başarılı olmuştur. Bu çalışma, Türkçe sağlık hizmetlerinde yapay zeka destekli sanal doktor asistanlarının potansiyelini göstermekte ve Türkçe'ye özgü tıbbi sohbet robotlarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the performance of four different large language models (based on LLama2, LLama3, and Mistral) in Turkish health counseling, specifically in written doctor-patient communication. A patient-doctor question-answer dataset was created for this communication, and the models were trained and fine-tuned on this dataset. The metrics used for performance evaluation include ROUGE, Elo rating, Win percentage, and Expert evaluation. As a result of the comparative analysis, while the SambaLingo-Turkish-Chat model was successful in terms of response accuracy and contextual relevance, the Trendyol-LLM-7b-chat-v1.8 model proved more successful when ethical considerations were taken into account. This study demonstrates the potential of AI-assisted virtual doctor assistants in Turkish healthcare services and contributes to the development of Turkish-specific medical chatbots.