Spinal anestezi uygulanan ürolojik cerrahi hastalarında modifiye schober testi ile post spinal başağrısı sıklığı arasındaki ilişkinin araştırılması: prospektif gözlemsel çalışma
Investigation of the relationship between modified schober test and post spinal headache frequency in urological surgery patients undergoing spinal anesthesia: A prospective observational study
- Tez No: 912072
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Şiddetli ve uzamış PSBA, klinik ve sosyoekonomik olumsuz etkilere (hastanede yatış sürecinin uzaması, hastanın iş göremez duruma gelmesi vb.) yol açacağından, PSBA'ya yol açan risk faktörlerinin belirlenmesi ve optimal tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Ürolojik cerrahi geçiren hastalarda lomber fleksiyon hareketinin bir ölçütü olan Modifiye Schober Testi ile PSBA arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için bu çalışmayı yaptık. YÖNTEM: Çalışmamız ürolojik cerrahi geçiren spinal anestezi uygulanan 124 erkek hastada, bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınarak yapılan prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya 18 yaşından büyük, erkek hastalar dahil edildi. Hastalara spinal anestezi yapılmadan önce Modifiye Schober testi yapıldı. Spinal anestezi uygulamasına müdahalede edilmeden kaydedildi. Hastalara postoperatif 2. Gün, 7. Gün, 14. Günde PSBA sorgulaması telefonla aranarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION AND AIM: Severe and prolonged post-dural puncture headache (PDPH) can lead to significant clinical and socioeconomic negative impacts (such as prolonged hospital stay and patient incapacity). Therefore, identifying risk factors for PDPH and developing optimal treatment methods is crucial. This study aimed to investigate the relationship between the Modified Schober Test a measure of lumbar flexion and PDPH in patients undergoing urological surgery. METHOD: Our study is a prospective observational study conducted on 124 male patients who underwent spinal anesthesia for urological surgery, after obtaining informed consent. Patients older than 18 years were included. The Modified Schober test was administered before spinal anesthesia, and data were recorded without intervention. Postoperative queries regarding PDPH were conducted via phone on the 2nd, 7th, and 14th days.