Umbrella clauses: Understanding the trend away from inclusion
Şemsiye klozları: Dahil edilmeme eğilimini anlamak
  1. Tez No: 912073
  2. Yazar: AMMAR TANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAN KLEİNHEİSTERKAMP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Şemsiye klozları, devletlerin taahhütlerinin antlaşma yükümlülükleri seviyesine yükseltilmesini sağlamak ve böylece yabancı yatırımcılara daha fazla koruma sunmak amacıyla antlaşmalara dahil ettikleri koruma standartlarıdır. Şemsiye klozlarının İkili Yatırım Anlaşmalarında (BIT'ler) kullanımı yeni bir olgu değildir ve tahminlere göre tüm BIT'lerin yaklaşık yüzde 40'ı bir şemsiye klozu içermektedir. Ancak, son yıllarda devletler bu tür klozları yeni nesil antlaşmalarından çıkarmaya başlamıştır. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), bunu Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) Tahkim Mahkemeleri tarafından son davalarda şemsiye klozlarının tutarsız yorumlanmasına ve devletlerin politika alanlarını veya düzenleme yapma haklarını koruma yönündeki eğilimlerine bağlamaktadır. Bu araştırma, bu eğilimin ardındaki nedenleri ortaya çıkarmayı amaçlamakta ve şemsiye klozlarının tutarsız yorumlanmasının ve devlet egemenliği ile kamu yararına düzenleme yapma yetkisinin önceliklendirilmesinin, bu klozlardan vazgeçilmesi eğilimini açıklayıp açıklayamayacağını incelemektedir. Yapısal olarak, bu makalenin ilk bölümü, dahil edilmeme eğilimini vurgulamakta ve kanıtlamaktadır. İkinci ve üçüncü bölümler, UNCTAD tarafından ileri sürülen nedenleri incelemektedir. İkinci bölüm, şemsiye klozunun tutarsız yorumlanması konusuna odaklanmaktadır. Bu bölümde bazı önemli davalar incelenmekte ve bu davaların devletler üzerindeki olası etkileri vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde ise, şemsiye klozunun bir devletin düzenleme yapma hakkı üzerindeki potansiyel etkisi irdelenmektedir. Araştırma, tutarsız yorumlamaların ve düzenleme yapma hakkını koruma arzusunun, şemsiye klozundan vazgeçilmesi eğilimini açıklayabileceği sonucuna varmakta ve reform için birkaç seçenek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Umbrella clauses are standards of protection which are typically included in treaties by states to ensure that commitments made by states are elevated to the level of treaty obligations, thereby offering enhanced protection to foreign investors. The use of umbrella clauses in Bilateral Investment Treaties (BITs) is by no means recent and is estimated that approximately 40 per cent of all BITs contain an umbrella clause However, in recent years states have started to omit the incorporation of such clauses from their new-generation treaties. The United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) has attributed this to inconsistent interpretation of the clause in recent cases by International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) Tribunals and the move of states towards safeguarding their policy space or right to regulate. This research seeks to uncover the underlying reasons behind this shift, examining whether inconsistent and the role of state sovereignty and prioritisation of the ability to regulate in the public interest can explain the trend towards omission. Regarding structure, the first section of this paper highlights and evidences the trend towards omission. The second and third sections examine the reasons espoused by UNCTAD for this. The issue of inconsistent interpretation of the umbrella clause is the focus of the second section. This section analyses the issues of interpretation by examining some seminal cases and highlights the possible effects of these cases on states. In the third section, the paper scrutinises the potential impact of an umbrella clause on a state's right to regulate. The research concludes that inconsistent interpretation and the desire to safeguard the right to regulate could explain the trend away from the inclusion of an umbrella clause and provides several options for reform.