Soğan (Allium cepa L.) yetiştiriciliğinde organik malç materyallerinin yabancı ot kontrolüne etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of organic materials on weed control in onion (Allium cepa L.) cultivation
  1. Tez No: 912082
  2. Yazar: AYŞE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE USANMAZ BOZHÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada çeşitli malç materyalleri farklı kalınlıklarda kullanılarak Diyarbakır yerli genotipi olan soğan (Allium cepa L.) yetiştiriciliğinde verim üzerindeki etkileri ve aynı zamanda yabancı ot kontrolüne olan etkileri incelenmiştir. Çalışma Diyarbakır/Silvan ilçesinde yürütülmüş ve çalışmada kurutulmuş çam yaprakları, ceviz yaprakları, badem kabukları, odun talaşı malç materyali olarak kullanılmıştır. Çalışma parseller halinde yürütülmüş, üç farklı kalınlıkta (5-10-15 cm) materyal kullanılmıştır. Yabancı otlu ve yabancı otsuz kontrol parselleri olmak üzere 56 parsel oluşturulmuş ve çalışma 4 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Yabancı otsuz (pozitif) kontrolde iki kere çapalama işlemi yapılmış olup hem yabancı ot kontrolü hem de toprak havalandırılması sağlanmış, yabancı otlu (negatif) kontrolde herhangi bir işlem yapılmamıştır. Dikim öncesi toprak işlemesi yapılmış, parseller 1x1.5 m (1.5 m2) olacak şekilde ip ve metre yardımıyla hazırlanıp tırmıkla parsel üzeri düzeltildikten sonra çizikler çekilerek dikim işlemi yapılmıştır. Çalışma sonucunda; 7 familyaya ait 8 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Parsellerde yoğunluğu tespit edilen en fazla ilk 4 yabancı ot türü, Cynodon dactylon (L.) Pers. (Ayrık otu) (577), Amaranthus blitum (L.) (Horozibiği) (333), Convolvulus arvensis (L.) (Tarla sarmaşığı) (218) ve Sorghum halepense (L.) (Kanyaş) (149) yabancı otları görülmüştür. Denemede; yaprak sayısı, kök uzunluğu, baş çapı, bitki boyu, yabancı ot sayısı, baş kuru ve yaş ağırlıkları, yabancı ot yaş ve kuru ağırlıkları ve verim değerlerine bakılmıştır. Yaptığımız çalışmada malç materyalleri ve materyallerdeki kalınlıklar karşılaştırıldığında en iyi verim talaş 2 (352.625 kg da-1) ve çam 2 (352.670 kg da-1) parsellerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various mulch materials were used in different thicknesses and their effects on yield and weed control in onion (Allium cepa L.) cultivation, a local genotype of Diyarbakır, were investigated. The study was conducted in Diyarbakır/Silvan district and dried pine leaves, walnut leaves, almond shells, wood shavings were used as mulch materials. The study was conducted in plots and three different thicknesses (5-10-15 cm) were used. Weeded and weed-free control plots were formed as 56 plots and the study was conducted in 4 replications. In the weed-free (positive) control, hoeing was done twice for both weed control and soil aeration, whereas in the weed-free (negative) control, no hoeing was done. Before planting, the soil was cultivated, the plots were prepared as 1x1.5 m (1.5 m2) with the help of rope and meter, and after the plots were leveled with a rake, scratches were made and planting was done. As a result of the study; 8 weed species belonging to 7 families were identified. The top 4 weed species with the highest density in the plots were Cynodon dactylon (L.) Pers. (Bermuda grass) (577), Amaranthus blitum (L.) (Cock's comb) (333), Convolvulus arvensis (L.) (Field bindweed) (218) and Sorghum halepense (L.) (Johnson grass) (149). In the experiment; leaf number, root length, head diameter, plant height, weed number, head dry and wet weights, weed wet and dry weights and yield values were examined. In our study, the best yield was obtained from sawdust 2 (352.625 kg ha-1) and pine 2 (352.670 kg ha-1) plots when mulch materials and thicknesses of the materials were compared.