İdiopatik epiretinal membran olgularında vitreoretinal cerrahi sonrası gangliyon hücre/iç pleksiform tabaka kalınlığındaki değişimin incelenmesi ve anatomik sonuçların görsel prognoza olan etkisinin değerlendirilmesi
Analysis of changes in ganglion cell/inner plexiform layer thickness after vitreoretinal surgery in cases of idiopathic epiretinal membrane and evaluation of the anatomical outcomes' impact on visual prognosis
- Tez No: 912311
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: İdiopatik epiretinal membran (ERM) nedeniyle pars plana vitrektomi (PPV) yapılan hastalarda, cerrahi öncesi ve sonrasında yapılmış olan spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) analizleri yapılarak, analiz edilen parametrelerdeki değişimin görsel prognoza olan etkisi ve retinal katmanlarında değişimin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: ERM nedeniyle PPV yapılan 33 gözden elde edilmiş veriler geriye dönük olarak incelendi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), biyomikroskopik muayeneleri ve OKT ölçümleri toplandı. Cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 1. ay ve 3. ay ölçümleri dikkate alınarak santral maküla kalınlığı (SMK), iç retinal tabakaların kalınlıkları, gangliyon hücre-internal pleksiform tabaka (GH-İPT) kalınlıkları, ganliyon hücre kompleksi (GHK) ve peripapiller retina sinir lifi tabakasındaki (pRSLT) değişimler kontrol grubu ve hastaların diğer gözleri ile karşılaştırıldı. Sonuç EİDGK üzerine etkileri araştırılan retina parametreleri Spearman korelasyon analizi ile incelendi. Regresyon analizi ile prognostik predikftif değerler araştırıldı. ROC (Alıcı işlem karakteristikleri, Receiver Operating Characteristic) eğrisi ile retinal katmanların kalınlıklarının cerrahi karar vermeye yönelik etkisi değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 67,27±7,74 idi.14'ü (%42,4) kadın 19'u (%57,6) erkekti. ERM'li gözlerin%68'inde en az 2,5 harf sırası artış izlendi. Başlangıç EİDGK ile 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to investigate the impact of changes in analyzed parameters on visual prognosis and retinal layer changes in patients who underwent pars plana vitrectomy (PPV) due to idiopathic epiretinal membrane (ERM) by conducting spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) analyses before and after surgery. Materials and Methods: Data from 33 eyes that underwent PPV due to ERM were retrospectively analyzed. Preoperative and postoperative best-corrected visual acuity (BCVA), biomicroscopic examinations, and OCT measurements were collected. Measurements of central macular thickness (CMT), thicknesses of inner retinal layers, ganglion cell-inner plexiform layer (GC-IPL) thickness, ganglion cell complex (GCC), and changes in the peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL) were compared with the control group and the patients' other eyes, considering preoperative, postoperative 1st month, and 3rd month measurements. The effects of these retinal parameters on BCVA were examined using Spearman correlation analysis. Prognostic predictive value was investigated through regression analysis. The impact of retinal layer thickness on surgical decision-making was evaluated using the ROC (Receiver Operating Characteristic) curve. Results: The average age of the cases was 67.27±7.74 years. Fourteen (42.4%) were female, and 19 (57.6%) were male. An increase of at least 2.5 lines was observed in 68% of eyes with ERM.