Acil servise hemoroid ağrısı ile başvuran hastalarda uygun anatomik lokalizasyonlara yapılan intradermal steril su enjeksiyonun etkinliğinin ibuprofen ile karşılaştırılması
The comparison of the efficacy of intradermal sterile water injection applied to appropriate anatomical localizations with ibuprofen in patients presenting to the emergency department with hemorrhoid pain
- Tez No: 912318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN TUNA AKGÖL GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Acil servise hemoroidin sebep olduğu ağrı ile başvuran hastalarda intradermal steril su enjeksiyonunun (ISWI) etkinliğini, ibuprofen ile karşılaştırarak değerlendirmeyi ve bu hastaların ağrılarını kısa süre içerisinde keserek, hasta konforunu ve memnuniyetini artırarak hastaların acil serviste kalış sürelerini azaltmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız randomize, kontrollü, prospektif ve tek kör bir çalışmadır. Acil servise 18-65 yaş ve bu yaş aralığındaki hemoroid kaynaklı ağrı ile başvuran 80 hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Bir gruba 400mg/100ml intravenöz (IV) ibuprofen uygulandı (1.grup - Analjezi grubu). Diğer gruba ise 400mg/100ml IV ibuprofene ek olarak ISWI uygulandı (2.grup - ISWI grubu). Hastaların ağrıları vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi. Uygulanan tedavilere rağmen VAS skoru ≥40mm olan hastalara, ek analjezi olarak da 100 ml salin içerisinde 100 mg tramadol hidroklorür IV olarak uygulandı. Hastaların hem memnuniyetlerini hem de ISWI'ya karşı yaklaşımlarını değerlendirmek için Likert ölçeğine göre sorular soruldu. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Gruplar arası cinsiyet dağılımı, yaş ortalaması, hemoroid tiplerinin dağılımı ve kurtarıcı tedavi uygulanması açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur (p:0,453, p:0,751, p:0,368, p:0,494). Gruplar arası geliş VAS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p:0,180). Çalışma grubunun 3. dk, 5.dk, 10.dk, 15.dk, 30.dk ve 60.dk VAS skorları ortalamaları, kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde daha düşüktür (p:
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the efficacy of intradermal sterile water injection (ISWI) compared with ibuprofen in patients presenting to the emergency department with hemorrhoid-caused pain and to reduce the length of stay in the emergency department by reducing the pain of these patients in a short time and to increase patient comfort and satisfaction. Materials and methods: Our study was a randomized, controlled, prospective and single-blinded study. We studied 80 patients aged 18-65 years and between this age range who presented to the emergency department with hemorrhoid-induced pain. Patients were divided into 2 groups. One group received 400mg/100ml intravenous (IV) ibuprofen (1st group - Analgesia group). The other group received ISWI in addition to 400mg/100ml IV ibuprofen (2nd group - ISWI group). The pain of the patients was evaluated with visual analog scale (VAS). Patients with a VAS score ≥40mm despite the treatments administered were administered 100 mg tramadol hydrochloride in 100 ml saline IV as additional analgesia. Both the patients' satisfaction and their attitudes towards ISWI were evaluated by asking questions according to Likert scale. The data obtained were statistically analyzed. Results: There is no statistically significant difference between the groups in terms of gender distribution, mean age, distribution of hemorrhoid types and rescue treatment (p:0.453, p:0.751, p:0.368, p:0.494). There was no statistically significant difference in admission VAS scores between the groups (p:0.180). The VAS averages of the ISWI group at the 3rd minute, 5th minute, 10th minute, 15th minute, 30th minute and 60th minute were significantly lower than the analgesia group (p: