İnme hastalarında gövde kontrolünün fonksiyonellik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of trunk control on functionality in stroke patients
  1. Tez No: 912362
  2. Yazar: SABİHA TUTKU BİTMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, inmeli hastalarda, gövde kontrolünün fonksiyonellik üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya, yaş ortalaması 60,6±16,4 olan 34 inmeli birey katıldı. Katılımcıların demografik ve hastalık ile ilgili verileri, araştırmacı tarafından kaydedildi. Gövde eklem hareket açıklığı ve gövde pozisyon hissi; manuel gonyometreyle (açıölçer), gövde kontrolü; Gövde Bozukluk Ölçeğiyle (GBÖ), oturma dengesi ve uzanma mesafesi; Modifiye Fonksiyonel Uzanma Testiyle (MFUT), fonksiyonel denge; Berg Denge Ölçeğiyle (BDÖ), yürüyüş Zamanlı Kalk ve Yürü Testiyle (TUG), spastisite;''Modifiye Ashwort Skalasıyla'' (MAS), bilişsel fonksiyon; Mini-Mental Durum Ölçeğiyle (MMSE) değerlendirilmiştir. Her hasta için yapılan değerlendirme bir gün ara ile 5 günde tamamlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of trunk control on functionality in patients with stroke. Thirty-four stroke individuals with a mean age of 60.6±16.4 years participated in the study. The demographic and disease-related data of the participants were recorded by the researcher. Trunk range of motion and trunk position sense; with manual goniometer (protractor), trunk control; With the Trunk Impairment Scale (GBI), sitting balance and reaching distance; With the Modified Functional Reach Test (MFUT), functional balance; With the Berg Balance Scale (BDI), gait Timed Get Up and Go Test (TUG), spasticity; With the“Modified Ashwort Scale”(MAS), cognitive function; It was assessed with the Mini-Mental Status Scale (MMSE).The evaluation for each patient was completed in 5 days with a one-day break.