Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Yerleşkesinde Eğitim Gören Öğrencilerin Fiziksel Aktivite Düzeyinin Araştırılması
Investigation of Physical Activity Level of Students at Dokuz Eylül University Health Campus
- Tez No: 912361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Physiotherapy and Rehabilitation, Public Health, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık yerleşkesinde eğitimine devam eden öğrencilerin fiziksel aktivite seviyelerini incelemektir. Çalışma tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak planlanmıştır. İzmir ili, Balçova ilçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, sağlık yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 19–25 yaş aralığındaki yüz yüze eğitim almakta olan öğrencilerinden oluşmuştur. Çalışmanın verileri Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kullanılarak toplanmıştır. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nden elde edilen puanlar değerlendirildiğinde; katılımcıların 87 (%37,7)'sinin fiziksel olarak aktivite düzeyi yeterli, 126 (%56,0)'sının fiziksel aktivite düzeyi düşük, 12 (%5,3)'si ile fiziksel inaktif çıkmıştır. Cinsiyete göre ölçek puanları birbirinden anlamlı olarak farklıdır (p=0,006). Kadınların fiziksel aktivite düzeyleri erkeklere göre daha yeterlidir. Şiddetli ve orta düzeyde fiziksel aktivitelere ayrılan süreler bakımında cinsiyetler arasında fark bulunmazken (p>0,05), yürümeye kadınların daha çok zaman ayırdığı, oturmaya da erkeklerin daha çok zaman ayırdığı görülmektedir. Üçüncü sınıf öğrencilerinde en yüksek fiziksel aktivite düzeyleri görülmüştür. İkinci sınıf öğrencileri arasında ise en yüksek oranda fiziksel inaktiflik söz konusudur. Çalışmamızda literatürdeki genel kanının aksine kadınlar fiziksel olarak daha aktif ve genel olarak şiddetli fiziksel aktivitelere daha çok zaman ayırmışlar. Fiziksel olarak en aktif sınıflar 3.sınıflar oluo onları 1.sınıflar takip etmektedir. Şiddetli fiziksel aktivitelere 3.sınıflar, orta dereceli fiziksel aktivitelere 1.sınıflar daha çok katılmaktadır. 4.sınıflar oturarak daha çok vakit geçirmişlerdir. Katılımcıların fiziksel aktif olmaları spor yapma imkanlarına olan erişimi ile zayıf da olsa ilişkili çıkmıştır. Sonuç olarak üniversitelerin öğrencilerin fiziksel aktivitesini artıracak daha fazla imkanlar sağlamasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity levels of the students who continue their education in the Dokuz Eylul University health campus. The work was planned as a descriptive study and held in Izmir province, Balçova district, Dokuz Eylul University, health campus. The universe of the research consisted of students between the ages of 19–25 who were receiving face-to-face education. The data of the study were collected using the Socio-Demographic Characteristics Information Form and the International Physical Activity Questionnaire. When the scores obtained from the International Physical Activity Questionnaire are evaluated; 87 (37.7%) of the participants had sufficient physical activity level, 126 (56.0%) had low physical activity level, and 12 (5.3%) were physically inactive. Scale scores were significantly different from each other according to gender (p=0.006). Physical activity levels of women are more adequate than men. While there was no difference between the genders in terms of the time spent to intense or moderate physical activities (p>0.05), it was observed that women spent more time walking, while men spent more time sitting. The level of the highest physical activity observed for the student of the 3rd grade while the students of the 2nd grade have the highest rate of physical inactivity. In our study, contrary to the general belief in the literature, females were more active and generally devoted more time to intense physical activities. Physically the most active students are students of the 3rd grade, followed by 1st grade. 3rd grade participate more in vigorous physical activities and 1st grade in moderate physical activities. 4th grade spent more time sitting. The physical activity of the participants was found to be weakly correlated with their access to sports facilities. As a result, we recommend that universities provide more opportunities to increase students' physical activity.