Kadınlarda hedonistik yeme, yeme farkındalığı ile akdeniz diyetine bağlılık ve kişilerarası zayıflık beklentileri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationships between hedonistic eating, mindful eating, adherence to mediterranean diet and interpersonal outcome expectancies for thinnes in women
- Tez No: 912369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kadınların beslenme alışkanlıkları üzerinde hedonik yeme, yeme farkındalığı, Akdeniz diyetine bağlılık ve zayıflık beklentileri önemli etkiler oluşturabilmektedir. Bu etkiler de toplum sağlığını etkileyerek kronik hastalık oluşma riskini arttırabilmektedir. Araştırmada, bu değişkenler arasındaki ilişkilerin kavranması, kadınların yaşam tarzları üzerindeki etkilerini anlamak ve toplum sağlığının iyileştirilmesi yönünden literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırmada etik kurul onayı alındıktan sonra Şubat 2024- Haziran 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanması 5 bölümden oluşan çevrimiçi anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Anket formu, antropometrik ve sosyodemografik bilgilerden oluşan sorular ve Hedonistik Yeme Ölçeği, Yeme Farkındalığı Ölçeği, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği ile Kişilerarası Zayıflık Beklentileri Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmaya 484 kadın katılımcı dâhil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 40,99±13,09 yıl olarak belirlenmiştir. Araştırmaya göre, katılımcıların %56,4'ünün ise Akdeniz diyetine bağlılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hedonic eating, mindful eating, adherence to the Mediterranean diet, and thinness expectations can have significant effects on women's eating habits. These factors may also impact public health by increasing the risk of chronic diseases. This study aimed to understand the relationships between these variables, explore their effects on women's lifestyles, and contribute to the literature from the perspective of improving public health. This cross-sectional study was conducted between February 2024 and June 2024 after obtaining ethical approval. Data were collected through an online survey consisting of five sections. The survey included questions on anthropometric and sociodemographic information, along with the Hedonic Eating Scale, Mindful Eating Scale, Mediterranean Diet Adherence Scale, and Interpersonal Outcome Expectancies for Thinness Scale. A total of 484 women participated in the study, with a mean age of 40.99±13.09 years. According to the study, 56.4% of the participants adhered to the Mediterranean diet.