Ekstremite yerleşimli nonmetastatik osteosarkom tedavisinde ekstremite kurtarıcı cerrahi
Limb spairing surgery in the treatment extremity localisied nonmetastatic osteosarcoma
- Tez No: 91242
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ocak 1986-Aralık 1999 tarihleri arasında I.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Traumatoloji ABD.'da ekstremite yerleşimli nonmetastatik 58 Osteosarkom vakasına ekstremite kurtarıcı cerrahi uygulanmıştır. Hastaların 19'u bayan, 39'u erkek ve yaş ortalaması 18,3 'tür. Onkolojik tedavi olarak 35 hastaya Neoadjuvan Kemoterapi + Radyoterapi ve 23 hastaya Neoadjuvan Kemoterpi verildi. Ortalama takip süremiz 43 ay, beş yıllık sağkalım oranımız % 50'dir. Vakalarımızın 3'ü proksimal femur(%5), 31 'i orta-distal yada distal femur(%53), 6'sı proksimal tibia(%10), 6'sı proksimal fibula (%10), 11 'i proksimal humerus(%19), 1'i distal radius (%2) yerleşimlidir. Ekstremite kurtarıcı cerrahi olarak vakalarımızın 12'ne lokal rezeksiyon ( 8'ne sadece lokal rezeksiyon, ikisine rezeksiyon artrodezi+otoklavize otogreft ile grefonaj, ikisine lokal rezeksiyon+sement spacer) 46'na lokal rezeksiyon + endoprotez ile rekonstrüksiyon uygulandı. Sınır tayini açısından başarı oranımız, geniş ve radikal rezeksiyon olarak % 89.6'dır (52/58). Vakalarımızın ortalama fonksiyonel sonuçları değerlendirildiğinde %68.9 (40/58) mükemmel ve iyi sonuç elde edilmiştir. Toplam 39 (%67,2) hastaya ait 41 komplikasyon tesbit edilmiş ve tedavileri yapılmıştır. İki hastada birden fazla komplikasyon görülmüştür. Hastalarımızın 8'de (%13) lokal nüks tesbit edilmiş ve bu hastalardan ikisine amputasyon uygulanmıştır. Enfeksiyon gelişen 6 (%10) hastamızdan ikisine amputasyon uygulanmak zorunda kalınmıştır. Uygulanan implanta bağlı olarak 13 hasta mekanik komlikasyon görülmüş ve bunların 11 'ine revizyon uygulanmıştır. Mekanik komplikasyonların büyük çoğunluğu takip süreleri uzun birinci kuşak ısmarlama rezeksiyon protezlerinde görülmüştür. Komplikasyon Serimizde ekstremite sağkalım oranı % 77,5 (45/58) ve protez sağkalım oranı %67.3 (31/46) 'tür. Etkin adjuvan ve neoadjuvan kemoterapinin kullanılmaya başlanması ile birlikte cerrahi standart tedavisi ekstremite kurtarıcı cerrahi olan osteosarkom vakalarımızın sağkalım oranlarının ve takip sürelerinin artması ile birlikte, genç ve aktif olan bu hasta grubunda, lokal mekanik komplikasyon oranları da artmıştır. Kullandığımız poroz kaplı pressfit modüler protezlerin erken sonuçları yüzgüldürücüdür. Kas-iskelet tümörlerinin en çok konuşulan ve tartışılan bir konusu olarak osteosarkom tedavisinde multidisipliner koordine bir ekip çalışması olmadan başarılı olunamıyacağı kesindir.
Özet (Çeviri)
From January 1986 to December 1999 we treated 58 patients who had extremity localized osteosarcoma without metastasis at presentation by limb-spairing surgery in IÜ Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Orthopedics and Traumatolgy. There were 19 female and 39 male patients and the avarage age was 18.3. 35 of these patients received neodjuvant chemotherapy and radiotherapy ; 23 patients received neoadjuvant chemotheraphy. The avarage survival was 43 months and 5-year survival rate was %50. 3 of these primary tumors were located in the proximal femur (%5), 31 in the mid-distal and distal femur (%53), 6 in the proximal tibia (%10), 6 in the proximal fibula (%10), 1 1 in the proximal humerus (%19) and 1 in the distal radius (%2). As limb spairing surgery we applied local resection to 12 patients (8 patients: only local resection, 2 patients : resection arthrodesis and autoclavized autogreft, 2 patients : local resection and cement spacer) and applied local resection + endoprosthetic reconstruction to 46 of them. Surgical margins were radical and wide resection in %89.6 (52/58) of the patients. The avarage of our functional results were perfect and good in %68.9 of the patients. 41 local complications were detected in 39 patients and they were treated : local recurrence occurred in 8 patients and amputation was applied to 2 of them.We had to apply amputation to 3 of 6 infected cases. In 13 patients mechanical complications occurred and revision surgery was applied to 1 1 of them..Most of the mechanical complications were seen in the first generation custom-made prostheses whose follow-up time was long. Our extremity survival rate was %77.5 and prosthesis survival rate was % 67.3. Along with the usage of effective adjuvant and neo-adjuvant chemotheraphy, survival rate and follow-up times of our osteosarcoma cases whose surgical treatment was the limb salvage has increased and so have local mechanical complications rates in these young and active group of patients.The early results of porus coated press fitted modular prostheses that we used are pleasing. It is certain that it is impossible to be succesfull in the treatment of osteosarcoma which is the most popular subjects in musculoskeletal tumors without multidisciplinated and coordinated team-work.