Tavşanlarda oluşturulan aşiltendon kesilerinde sentetik materyal kullanarak tamir, primer tamir veya konservatif tedavi ile elde edilen sonuçların mekanik ve histolojik karşılaştırması
- Tez No: 91243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYDINGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan tendon kesilen poliflorotetraetilen sentetik materyal kullanarak tamir, uç-uca primer tamir veya alçı ile konservatif tedavi olmak üzere 3 farklı yöntem ile tedavi edilmiş ve bu yöntemlerin tendonun mekanik ve histolojik özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirildi. Bu amaçla ağırlıkları 2500-3100 gr (ortalama: 2862,5 gr) 36 adet, adult, dişi Yeni Zelanda tavşanı üzerinde çalışıldı. Deney hayvanlarının sol asillerinde, herbirinde aynı seviyeden olmak üzere, transvers keşi yapıldı. 1. grupta sentetik materyal destekli tamir+alçılama; 2. grupta modifiye Kessler yöntemiyle uç-uca primer tamir+alçılama; 3. grupta sadece alçı ile immobilizasyon uygulandı. Alçı ile immobilizasyon, tüm gruplarda ayakbileği 60° ekinus, diz 45° fleksiyonda pozisyonunda olacak şekilde uygulanarak 4 hafta sürdürüldü. 3 ay sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek sol ve sağ asil tendonlarının kopma kuvvetleri ve birim uzamaları ölçüldü, her gruptan birer tendon histolojik olarak değerlendirildi. Histolojik olarak, hemotoksilen eozin boyası kullanarak yapılan değerlendirmede sentetik materyal kullanılarak tamir uygulanan tendonda belirgin miyofibroblastik aktivite ile tamir dokusu ve kullanılmış olan mesh görüldü. Primer sutur ile tamir edilen tendonda, dikiş materyali ve çevresinde eskiyen granülasyon dokusu ile birlikte yoğun myofibroblastik aktivite tespit edildi. Sekonder iyileşmeye bırakılan tendonda disorganize liflerle onarım ve defekt alanında ince yapılı tendon bağ dokusu görüldü. Mekanik değerlendirmede, asil tendonları kopma kuvvetleri ortalamaları sentetik materyalli tamir grubunda solda 228.8 N (160-320), sağda 331,1 N (200-460 N); primer tamir grubunda solda 208,8 N (160-260 N), sağda 302,2 N (150-400 N); sadece alçı ile tedavi grubunda solda 195,5 N (140-300 N), sağda 303,3 N (200-380 N) olarak bulundu. Yapılan istatiksel değerlendirme sonunda gruplar arasında kopma kuvvetleri açısında anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü.Birim uzama değerleri ortalamaları sentetik materyalli grupta solda 993,44 (528-1280), sağda 1347,55 (778-1775); primer tamir grubunda solda 1392,11 (1088-1739), sağda 1437,33 (1096-1925); konservatif tedavi grubunda solda 1620 (1283-1940), sağda 1456,66 (840-1995) olarak bulundu. Birim uzamaları arasında yapılan istatiksel değerlendirmede sentetik materyal kullanılan grup ile diğer iki grup arasında istatiksel anlamlı farklılık olduğu görüldü. Primer tamir grubu ile konservatif tedavi uygulanan grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Cerrahi tedavi grubu (sentetik materyali tamir grubu ve uç-uca primer tamir grubu) ile konservatif tedavi grubu arasında da birim uzama değerleri açısından istatiksel anlamlı farklılık vardı. (p=0,0023) Sentetik materyal kullanılarak yapılan tamir sonucunda tendonun daha rijit iyileşme gösterdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
We have cut achilles tendons of 36 adult New Zealand female rabbits (mean weight 2862,5 gr) and evaluated the effects of primary repair, augmented repair with polyflourotetraethylene mesh, and conservative treatment with plaster cast, on mechanical and histological properties of the tendons. In every case, we have created a transverse cut on the left achilles tendon. All at the same level. In group I, these lesions were repaired with synthetic material augmentation. In group II we performed end to end repair with modified Kessler method. In group III the animals were treated with plaster cast immobilization only. In all 3 groups, immobilization by plaster cast -ankle at 60° equines and knee at 45° flexion- was used for four weeks. All rabbits were sacrified at end of three months. Left and right achilles tendon's rupture forces and strain values were found on both achilles tendons of each rabbit. A tendon from each group studied histologically. Histologically, in group I, there were distinct myofibroblastic activity and repair tissue with the so used mesh material. In group II there were suture material with granulation tissue at its periphery and intense myofibroblastic activity. In group III, there were repair with disorganised fibers and connective tissue at the defect site were seen. In group I, II and ill achilles tendon mean rupture forces (peak load) were 228,8 N, 208,8 N and 195,5 N respectively at left and 331,1 N, 302,2 Nand 303,3 N at right. Statistical analyzes did not reveal any significant difference between these three treatment methods regarding the rupture force. Mean strains of left achilles tendons were 993,44, 1392,11, 1620 in group I, II and III respectively. Strains of left tendons in group I were significantly lower then strains of the tendons of other two groups. These results showed us the augmented repair provides a more rigid healing although there is no significant difference among three groups regarding the tendon rupture forces.