Kütahya ilindeki 18-65 yaş aralığındaki kadınlrda HPV seroprevalansı ve eliminasyon oranlarının değerlendirilmesi
The evaluation of HPV seroprevalence and elimination rates in women aged 18-65 in kütahya province
- Tez No: 912424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışma, Kütahya ilinde 18-65 yaş aralığındaki kadınlar arasında insan papilloma virüsü (HPV) seroprevalansı, negatifleşme oranları ve takip sürelerinin HPV eliminasyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. HPV enfeksiyonlarının kadın popülasyonunda önemli bir sağlık sorunu olması ve serviks kanserinin önlenmesinde erken tanı ve düzenli taramaların kritik öneme sahip olması nedeniyle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort tipindeki bu çalışma, Ocak 2019 ile Ocak 2024 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne serviks kanseri taraması için başvuran 18-65 yaş aralığındaki kadın hastaların verilerini içermektedir. Çalışmaya toplam 923 kadın hasta dahil edilmiştir. 923 hastanın 425'i düzenli takibe gelmiştir. Hastaların elektronik kayıt sistemleri ve fiziki dosyalarından yaş, gravida, parite, HPV serotipleri, servikal sitoloji sonuçları, kolposkopik bulguları, biyopsi sonuçları, uygulanan tedavi yöntemleri (LEEP, histerektomi vb.) ve HPV DNA sonuçları gibi veriler retrospektif olarak elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 923 kadının ilk HPV örneğinin alındığı yaş ortalaması 42,0±9,3 yıl olarak belirlenmiştir. Düzenli olarak birden çok kez takibe gelen 425 kadında HPV negatifleşme oranı %65,4 olarak saptanmıştır. En sık rastlanan HPV tipi, %30,4 oranıyla (309 kişi) yüksek riskli HPV tiplerinden olan HPV tip 16 bulunmuştur. Takip süreleri uzadıkça HPV eliminasyon oranlarının arttığı saptanmıştır. Servikal sitoloji ve biyopsi sonuçlarında, katılımcıların büyük çoğunluğunda düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (LSIL) tespit edilmiştir. Takip sürecinde katılımcıların %20'sine (185 kişi) LEEP (Loop elektrocerrahi eksizyon prosedürü) prosedürü uygulanmıştır. Sonuç: Bulgularımız, bölgedeki kadın popülasyonunda HPV enfeksiyonlarının önemli bir sağlık sorunu olduğunu ve düzenli takiplerin HPV eliminasyonu üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Düzenli takibe gelen 425 kadında HPV negatifleşme oranının %65,4 olması, takip süreçlerinin önemini vurgulamaktadır. Yüksek riskli HPV tip 16'nın yaygınlığı, özellikle orta yaş grubundaki kadınlarda düzenli tarama ve takiplerin önemini vurgulamaktadır. HPV tarama programlarının yaygınlaştırılması ve bireylerin düzenli takip süreçlerine katılımının teşvik edilmesi, HPV enfeksiyonlarının kontrolü ve serviks kanseri gibi ciddi sonuçların önlenmesi açısından kritiktir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the seroprevalence of human papillomavirus (HPV), the rates of seronegativity, and the effects of follow-up durations on HPV elimination among women aged 18-65 in Kütahya province. This study was conducted due to the fact that HPV infections are a significant health issue among the female population, and early diagnosis and regular screenings are critical in the prevention of cervical cancer. Materials and Methods: This retrospective cohort study includes data from women aged 18 to 65 who underwent cervical cancer screening at Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital between January 2019 and January 2024. A total of 923 female patients were enrolled in the study, of whom 425 attended regular follow-ups. Data such as age, gravida, parity, HPV serotypes, cervical cytology results, colposcopic findings, biopsy outcomes, treatment methods applied (e.g., LEEP, hysterectomy), and HPV DNA results were retrospectively obtained from the patients' electronic medical records and physical files. Results: The average age at which the first HPV sample was collected from the 923 women included in the study was 42,0±9,3 years. Among the 425 women who regularly attended multiple follow-ups, the HPV clearance rate was found to be 65,4%. The most common HPV type was high-risk HPV type 16, with a prevalence of 30,4% (309 women). It was observed that the longer the follow-up duration, the higher the rate of HPV elimination. Cervical cytology and biopsy results showed that most participants had low-grade squamous intraepithelial lesions (LSIL). During the follow- up period, 20% of the participants (185 women) underwent the LEEP (Loop electrosurgical excision procedure) procedure. Conclusion: Our findings show that HPV infections are a significant health concern among the female population in this region, and regular follow-ups positively impact HPV elimination. The HPV clearance rate of 65,4% in the 425 women who were regularly followed up highlights the importance of follow-up processes. The prevalence of high-risk HPV type 16 emphasizes the importance of regular screening and follow-up, particularly in middle-aged women. Expanding HPV screening programs and encouraging individuals to participate in regular follow-up processes are critical for controlling HPV infections and preventing severe outcomes such as cervical cancer.