Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır als muǧtahid - anhand seiner Auslegung der safarīya
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın seferilik meselesindeki yorumuyla ilgili bir müctehid olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 912447
  2. Yazar: YASEMİN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TOPRAKYARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Eberhard-Karls-Universität Tübingen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Elmalılı Hamdi Yazır, ileri gelen bir müslüman bilgini olarak önemli siyasi olaylara tanıklık etti ve köklü bir ailede yetişti. İlahiyat alanındaki eğitimi ile İstanbul'da kadı ve eğitmen olarak üstlendiği roller, onun muhafazakar duruşunu şekillendirdi. Milli bilinci güçlendirmeyi amaçlayan hükümetin talebi üzerine Kur'an tefsiri yazma görevi verildiğinde, Elmalılı, moderniteyi savunan ve Batı eserlerini tercüme eden biriydi. O, geleneği ve modern bilimleri bütünleştiren dinamik bir İslam İlahiyatının önemine vurgu yaptı. O günün toplumunu eleştiren Elmalılı, zamanın manevi eksikliğini tespit etti ve bunun bilişsel uyumsuzluklara, dolayısıyla inançsızlığa veya radikalizme yol açabileceği konusunda uyardı. İslam'ı meydan okumalara karşı güçlendirmek için, yeni yaklaşımlar geliştirilmesini ve İslam'ın yeniden çağdaş bir şekilde yorumlanması gerektiğini savunarak, eğitim, hukuk sistemi ve sosyal reformları rasyonel bir İslam çerçevesine dayandırmaya çalıştı. Kendisini bir müctehid olarak görmese de, Elmalılı seferilik gibi belirli konularda içtihatlara katılarak, İslam'ın çağdaş bir yorumunu savunan ve gelenek ile modernitenin sentezini vurgulayan muhafazakar bir bilim adamı olarak ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Elmalılı Hamdi Yazır, a prominent Muslim scholar, witnessed significant political events and was raised in a distinguished family. His education in Islamic Theology and his roles as a judge and educator in Istanbul shaped his conservative attitude. When tasked with writing a commentary on the Quran by the government to strengthen national consciousness, Elmalılı was known for advocating modernity and translating Western works. He underscored the significance of a dynamic Islamic theology that integrates tradition with modern sciences. Critical of his contemporary society, he identified a spiritual deficit and warned of cognitive dissonance leading to disbelief or radicalism. Advocating for theological debates, new approaches, and a reinterpretation of Islam to meet challenges, Elmalılı sought to formulate education, legal systems, and social reforms based on a rational Islamic framework. Although not considering himself a mujtahid, Elmalılı could be classified into a subgroup. Engaging in ijtihads on specific issues insufficiently addressed in the current context like safariya, he emerged as a conservative scholar advocating for a new and contemporary interpretation of Islam and highlighting the synthesis of tradition and modernity for the development of the Muslim society.