Tarsus-Sıraköy Kümbet mevkii geç antik dönem zeytinyağı ve şarap işlikleri
Tarsus-Sıraköy Kümbet site late antique period olive oil and wine workshops
- Tez No: 912511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Tarsus Anadolu'yu Akdeniz'e ve Levant'ı Batı'ya bağlayan önemli bir coğrafi konumda bulunmaktadır. Tarsus'un Kuzeyinde bulunan ve araştırmamızın konusu olan Kümbet mevkiinde incelediğimiz zeytinyağı ve şarap işlikleri, bölgenin ekonomik özellikleri hakkında önemli bir ipucu niteliğindedir. Bölgenin yüzey özellikleri ile uyumlu olarak tasarlanan ve ana kayaya oyulan bu işlikler o döneme ait Dağlık Kilikia'daki işlikler ile aynı özellikleri taşımaktadırlar. Bu tezin konusu Tarsus-Sıraköy Kümbet Mevkii Zeytinyağı ve Şarap İşlikleri'ni ve işlik elemanlarını tespit etmek, teknik özelliklerini incelemek, tarihlendirilmelerini yapmak, bölge ticaretinde oynadıkları rolü belirlemek ve elde edilen bulguların katalog haline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu bölgenin seçilmesinin sebebi ise çok miktarda tarımsal üretim donanımlarının olması ve daha önce hiç çalışılmamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Tarsus, which has hosted many civilizations in history, is in an important geographical location connecting Anatolia to the Mediterranean and the Levant to the West. Located in the North of Tarsus, the subject of this thesis, the olive oil and the wine workshops in the Kümbet Site are important clues about the economic characteristics of the region. These workshops, which were designed in harmony with the surface features of the region and carved into the bedrock, have the same characteristics as the workshops in Cilicia Trachaea. The subject of this project is to determine the olive oil and wine workshops and workshop elements in Tarsus-Sıraköy Kümbet Site, to examine their technical features, to make their dating, to determine the role they played in the regional trade and to catalog the findings. The reason for choosing this site is that there is a large amount of agricultural production equipment and it has never been studied before.