Paya dayalı kitle fonlamanın işletmelerin finansmanı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of equity based crowdfunding in terms of financing businesses
- Tez No: 912510
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ORÇUN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı global ve yerel piyasalarda birçok işletme için finansmana ulaşmak kolay değildir. Bu durum küçük işletmeler ve yeni girişimler için çok daha zorlayıcı bir etkendir. Finansal faaliyetlerine başlayabilmek ve başladıktan sonra sürdürmek için fona ihtiyaç duyan girişimciler ve küçük işletmeler genellikle en klasik ve bilinen yöntem olan banka kredilerine başvurmaktadır. Bankaların küçük işletme ve girişimlere kredi vermemesi, faiz oranlarının yüksek olması ve çeşitli yasal engeller nedeniyle alternatif finansman kaynaklarına ihtiyaç doğmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda doğan melek yatırım, risk sermayesi gibi alternatif finansman yöntemleri gitgide daha popüler olmaya başlamıştır. Ancak çeşitli nedenler ile talebe tam olarak cevap veremeyen bu yöntemlere alternatif olarak doğan kitle fonlama modeli hızla gelişen altyapısı ve topladığı fon miktarı ile dikkat çekmektedir. Bu tezde Kitle fonlama finansman modelinin alt türü olan paya dayalı kitle fonlama modeli hakkında bilgi verilip işletmelerin finansmanındaki önemi vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of capital is increasing day by day for businesses. In intensely competitive global and local markets, it is not easy for many businesses to access financing. This is a much more challenging factor for small businesses and new ventures. Entrepreneurs and small businesses that need funds to start and sustain their financial activities usually resort to bank loans, which is the most classical and well-known method. The fact that banks do not lend to small businesses and enterprises, high interest rates and various legal obstacles have created a need for alternative sources of financing. Alternative financing methods such as angel investment and venture capital have become increasingly popular. However, the crowdfunding model, which was born as an alternative to these methods that cannot fully respond to the demand for various reasons, attracts attention with its rapidly developing infrastructure and the amount of funds it collects. In this thesis, information about the share-based crowdfunding model, which is a sub-type of the crowdfunding financing model, will be given and its importance in the financing of enterprises will be emphasized.