Romatoid artrit hastalarında serum stanniocalcin-1, SIRT3, BNIP3 düzeyinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of serum stanniocalcin-1, SIRT3 and BNIP3 levels with disease activation in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 912562
  2. Yazar: NESLİHAN ERDOĞAN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA UZKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Romatoid Artrit (RA) hastalarında Stanniocalcin-1 (STC-1), Sirtüin-3 (SIRT3) ve Bcl-2 benzeri 19-kDa etkileşimli protein 3 (BNIP3)'ün hastalık patogenezinde olası rolünü araştırmak, aynı zamanda sonuçları RA patogenezinde rolü iyi bilinen inflamatuar sitokinler olan Tümör Nekroz Faktör-alfa (TNF-α) ve İnterlkin-6 (IL-6) düzeyleriyle birlikte değerlendirerek ve hastalık aktivasyon belirteçleri ile arasındaki olası korelasyonu analiz ederek, bu moleküllerin hastalık aktivasyonuyla ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya 80 Romatoid Artrit hastası (Grup 1) ve 69 sağlıklı gönüllü (Grup 2) olmak üzere toplam 149 birey dahil edildi. Tüm katılımcıların Tıbbi Biyokimya bölümünce serum STC-1, SIRT3, BNIP3, TNF-α ve IL-6 düzeylerine bakıldı. Hastane kayıtlarından hastaların normal rutin takibinde istenmiş olan tam kan sayımı, C-Reaktif Protein (CRP), Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESH), Romatoid Faktör (RF), Anti-Siklik Sitrülinlenmiş Peptid (anti-CCP) gibi laboratuvar tetkik sonuçlarına bakılıp kaydedildi. Hastalar aynı zamanda Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ve Hastalık Aktivite Skoru-28 (DAS-28) ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the presence of Stanniocalcin-1 (STC-1), Sirtüin-3 (SIRT3) ve Bcl-2 like 19-kDa interacting protein 3 (BNIP3) in the disease pathogenesis in Rheumatoid Arthritis patients, as well as to analyze the possible correlation between these molecules with Tumor Necrosis Factor (TNF-α) and İnterleukin-6 (IL-6) levels and disease activation markers, and to determine the relationship of these molecules with disease activation. Method: A total of 149 individuals, including 80 Rheumatoid Arthritis patients (Group 1) and 69 healthy volunteers (Group 2), were included in the study. Serum levels of STC-1, SIRT3, BNIP3, TNF-α and IL-6 of all participants were examined by the Medical Biochemistry department. The complete blood count, C-Reactive Protein (CRP), Erythrocyte Sedimentation Rate (ESH), Rheumatoid Factor (RF), anti- cyclic citrullinated peptide (anti-CCP) laboratory test results requested during the normal routine follow-up of patients from the hospital records were checked and recorded. Patients were also evaluated with the Healt Assessment Questionnaire (HAQ) and Disease Activity Score-28 (DAS-28) scale.